Goldman Sachs: zerowe stopy możliwe nawet przez 5 lat

ONO
opublikowano: 04-11-2010, 15:52

Ilościowe luzowanie polityki pieniężnej (QE2) potrwa co najmniej do 2012 r. – prognozują analitycy Goldman Sachs. Zerowe stopy utrzymają się jeszcze dłużej.

Zdaniem banku inwestycyjnego, zakupy Fedu łącznie będą mieć wartość co najmniej 2 bln USD (wobec deklarowanej w środę wielkości 600 mld USD).

Goldman  jest zaskoczony rozmiarami QE2, zarówno jeśli chodzi o sumę w dolarach, jak i czas procesu (wylicza miesięczną wielkość zastrzyku finansowego na 75 mld USD).

- Jeśli nasze prognozy 10-procentowego bezrobocia i spadku inflacji bazowej do 0,5 proc. w czerwcu 2011 r. potwierdzą sie, Rezerwa Federalna przedłuży zakupy aktywów. Zakupy do 2012 i ich łączna wartość 2 bln USD to, naszym zdaniem, minimum – czytamy w komentarzu banku.

Według analityków, po wczorajszym komunikacie Fedu, prawdopodobieństwo podwyżki stóp w USA oddala się w daleką przyszłość. Skoro Fed ma kupować papiery do połowy 2011 r., na zmianę w odwrotnym kierunku poczekamy znacznie dłużej. Goldman Sach w komentarzu przytacza własne analizy, które mówią o stopach blisko zera procent nawet w 2015 r. lub jeszcze później.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Polecane