Czytasz dzięki

Goldman Sachs: złoto będzie najdroższe od 6 lat

opublikowano: 11-01-2019, 07:25

Analitycy Goldman Sachs podwyższyli prognozę ceny złota z powodu rosnących obaw recesji, zachęcających inwestorów do kupna „defensywnych aktywów”.

Zespół analityków banku, któremu przewodzi Jeffrey Currie, podwyższył 12-miesięczną prognozę ceny złota do 1425 USD za uncję. Taki kurs złoto osiągało ostatni raz w 2013 roku. Wcześniej Goldman Sachs prognozował, że za 12 miesięcy złoto może być notowane po 1350 USD. Analitycy banku podwyższyli także prognozę 3-miesięczną z 1250 USD do 1325 USD, a 6-miesięczną z 1300 USD do 1375 USD.

- Patrząc w przyszłość, notowania złota będą wspierane głównie przez rosnący popyt na defensywne aktywa. To samo dotyczy także zakupów przez banki centralne, bo rosnące napięcia geopolityczne zachęcają je do powrotu na rynek złota – napisał Jeff Currie w raporcie skierowanym do klientów Goldman Sachs. 

Na rynkach widać wzrost popytu na złoto. Ilość kruszcu posiadanego przez „złote” ETF jest największa od maja ubiegłego roku. Na nowojorskiej giełdzie metali Comex złoto w kontraktach terminowych zdrożało o 11 proc. od sierpniowego minimum. W ostatnim czasie notowaniom złota sprzyja rosnące przekonanie o wstrzymaniu przez Fed podwyżek stóp procentowych.

Nie tylko Goldman Sachs spodziewa się wzrostu popytu na złoto. Mike Kozak, analityk Cantor Fitzgerald oczekuje, że metal będzie drożał głównie z powodu poszukiwania przez inwestorów „bezpiecznych przystani” i w mniejszym stopniu jako zabezpieczenie przed inflacją.

W piątek rano kurs uncji złota z lutowych kontraktów drożał o 0,5 proc. do 1293,85 USD. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane