Goldman: tempo rozwoju Wlk. Brytanii będzie szybsze niż w USA

Tadeusz Stasiuk, Fox Business
opublikowano: 26-04-2021, 08:02

Zdaniem analityków banku Goldman Sachs Group, dzięki mocniej zaawansowanemu programowi szczepień, brytyjska gospodarka powinna w  tym roku odnotować mocniejszy wzrost od amerykańskiej.

fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Wyliczenia ekspertów wskazują, że PKB Wielkiej Brytanii w 2021 r. ma szansę zwiększyć się nawet o 7,8 proc. po największym załamaniu od ponad trzech wieków w minionym roku. Średnia prognoz w badaniu przeprowadzonym przez agencję Reuters w pierwszej połowie kwietnia była zdecydowanie niższa i kształtowała się na poziomie 5,0 proc. podczas gdy projekcja Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakłada wartość rzędu 5,3 proc. Od tego czasu jednak, kilka świeższych odczytów makroekonomicznych potwierdziło przyspieszenie tempa powrotu do „normalności.”.

Goldman podkreśla, że piąta pod względem wielkości gospodarka świata gwałtownie odbija się po kryzysie Covid.

Wstępny indeks PMI z kwietnia był znacznie wyższy niż oczekiwano, a wskaźnik PMI dla usług przesunął się znacznie głębiej w obszar ekspansji. Bardzo pozytywnie zaskoczył też wzrost sprzedaży detalicznej w marcu (+5,4 proc. w ujęciu miesięcznym) – ocenił amerykański bank inwestycyjny.

Tymczasem lutowa, ciągle jeszcze aktualna prognoza Goldman Sachsa dla gospodarki Stanów Zjednoczonych na bieżący rok mówi o wzroście PKB o 6,8 proc.

W 2020 r. PKB Wielkiej Brytanii spadła o niemal 10 proc. co tłumaczone jest dłuższym okresem obowiązywania lockdownów. zaś Stanów Zjednoczonych „jedynie” o około 3,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane