Goldsaver odpowiada na zarzuty UOKiK

WST
opublikowano: 30-08-2018, 10:45

W minioną środę UOKiK wydał dwie decyzje dotyczące spółki Goldsaver. Urząd m.in. uznał za niedozwolone cztery postanowienia stosowane przez spółkę oraz stwierdził naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, przez firmę zajmującą się kupnem złota inwestycyjnego.

Spółka należy do Grupy Kapitałowej Goldenmark, prowadzącej działalność na rynku obrotu metalami szlachetnymi, w skład której wchodzi jeszcze grupa spółek występujących pod nazwą "Mennica Wrocławska".

Czytaj więcej o stanowisku UOKIK>>

W czwartek spółka Goldsaver przesłała do mediów oświadczenie w którym ustosunkowuje się do komunikatu UOKiK.

Poniżej prezentujemy stanowisko spółki.

Szanowni Państwo 

W związku z opublikowanym przez Państwa redakcję artykułem dotyczącym komunikatu prezesa UOKiK nt. spółki Goldsaver, w imieniu właściciela spółki – Grupy Goldenmark SA - oświadczamy, co następuje:

Zarząd spółki wyraża kategoryczny sprzeciw wobec porównywania serwisu Goldsaver do podmiotów oferujących „inwestycje alternatywne” zapewniających o „szybkim zysku”. Nasz sklep oferuje sprzedaż fizycznego złota po cenie całkowicie rynkowej. Również UOKiK w prowadzonym postępowaniu nie zarzucał spółce uprawiania podobnej działalności. Dlatego przedstawienie naszej spółki w kontekście działań tego typu podmiotów oceniamy jako nieprawdziwe i krzywdzące.

Nie zgadzamy się z decyzją UOKiK wobec serwisu sprzedażowego Goldsaver. Wszystkie opinie prawne, jakimi dysponujemy, wskazują jednoznacznie, że nasza działalność jest zgodna z obowiązującymi w Polsce i Unii Europejskiej przepisami. Wyrażamy również swoje zdziwienie faktem publikacji komunikatu przez UOKiK po ponad dwóch miesiącach od dnia wydania decyzji (21.06.2018 r.) dotyczącej spółki Goldsaver. 

Od początku trwania postępowań wyjaśniających, czyli od 5 grudnia 2016 roku (a nie od grudnia 2017 roku, jak poinformował w swoim komunikacie Urząd) współpracujemy z UOKiK w celu rozwiania wszelkich wątpliwości związanych z oferowaną przez nas formą sprzedaży fizycznego złota. Pomimo braku zgody z argumentami urzędników podczas trwania postępowania zmieniono obowiązujący regulamin zgodnie z sugestiami UOKiK.

Spółka z całą stanowczością chce podkreślić, że zarówno w zakwestionowanej przez UOKiK wersji regulaminu, jak i obecnej - wbrew twierdzeniu Urzędu - zawsze precyzyjnie wskazane jest według jakiego kursu złota następuje zakup. Zatem nie było i nie ma żadnej możliwości wybierania czy manipulowania kursem złota. Goldsaver jest sklepem, w którym sprzedawany jest wyłącznie kruszec, a każda wpłata klienta oznacza zakup fizycznego złota. Goldsaver nie gromadzi środków pieniężnych klientów, nie posiada jednostek uczestnictwa i nie prowadzi działalności inwestycyjnej.Spółka nigdy nie otrzymała od swoich klientów żadnych reklamacji dotyczących sposobu ustalania kursu złota, co w najlepszy sposób świadczy o przejrzystości całego procesu.

Od początku prowadzimy działalność Goldsaver w sposób w 100% transparentny. W momencie uruchamiania serwisu sprzedażowego Goldsaver wysłaliśmy do NBP i UKNF oficjalne pismo z wnioskiem o ocenę prowadzonej działalności w świetle ustawy Prawo bankowe. Podkreślamy, że nie oferujemy finansowych inwestycji opartych na złocie czy jego certyfikatach, ale zakup fizycznego kruszcu. Podobne formy są standardem na zachodnich rynkach złota, takich jak Wielka Brytania, USA, Niemcy czy Szwajcaria. 

Od wielu lat jesteśmy jednym z czołowych dostawców metali szlachetnych w Polsce. Pełna wiarygodność jest niezbędnym elementem pracy w naszej branży, dlatego zależy nam na całkowitym i jak najszybszym wyjaśnieniu ewentualnych wątpliwości.

Zarząd Grupy Goldenmark SA

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu