Golecki: 85 mld zł w ramach tzw. strategii produktywności na stworzenie nowoczesnej gospodarki

  • PAP
opublikowano: 27-01-2022, 15:50

Strategia produktywności zakłada przeznaczenie do 2030 r. 85 mld zł na działania, których celem jest stworzenie nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjnych technologiach cyfrowych - wyjaśnił w czwartek wiceminister rozwoju i technologii Mariusz Golecki.

fot. Bloomberg

Odpowiadając w czwartek w Sejmie na pytania posłów, wiceminister rozwoju i technologii Mariusz Golecki tłumaczył, że w Strategii Produktywności 2030 zaplanowano działania, których celem jest stworzenie nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjnych technologiach cyfrowych.

"Dokument ten adresuje podstawowy problem, który został w ostatnim czasie zdiagnozowany (...) czyli tzw. pułapkę rozwojową - pułapkę przeciętnego produktu i średniego dochodu" - stwierdził. Dodał, że strategia ma "wpisywać się w globalne makrotrendy: neutralność klimatyczna, gospodarka o obiegu zamkniętym, gospodarka cyfrowa, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań tzw. przemysłu 4.0".

Założono - jak mówił wiceszef MRiT - że w wyniku realizacji tej strategii polska gospodarka powinna przesunąć się wyżej w łańcuchu wartości. "Pozwoli to czerpać przewagi konkurencyjne z zaawansowanych technicznie technologii, wykorzystania wiedzy i odchodzić od eksportu opartego na niskich kosztach produkcji" - zaznaczył. Celem ma być też pobudzenie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców.

Dodał, że w ramach strategii zaplanowano też rozwiązania, które mają przeciwdziałać negatywnym skutkom społecznym rewolucji technologicznej, jak bezrobocie technologiczne czy wykluczenie cyfrowe.

"Ta strategia zakłada 85 mld zł na lata 2022-2030" - wskazał. Wyjaśnił, że dokument został wstępnie przyjęty przez komisję wspólną rządu i samorządu terytorialnego; oczekuje na przyjęcie przez Stały Komitet Rady Ministrów. Strategia zostanie przyjęta w formie rządowej uchwały - dodał.

Golecki wyjaśnił, że wdrożenie tej strategii wymaga przyjęcie tzw. Polityki Przemysłowej Państwa, która "będzie adresowała konkretne instrumenty i środki w ramach rozdysponowania 85 mld zł". Zapewnił, że będzie się to odbywało przy "dużym wsparciu partnerów społecznych oraz poszczególnych branż i sektorów".

Strategia Produktywności 2030 to przygotowywany w MRiT dokument, który wyznacza cele i kierunki interwencji państwa w zakresie polityki przemysłowej, polityki innowacyjności czy polityki eksportowej. Ma stanowić podstawę do wydatkowania środków pochodzących z funduszy europejskich w nowej perspektywie 2021-2027. Celem strategii jest "wzrost produktywności oparty o wykorzystanie wiedzy oraz nowych technologii, zwłaszcza cyfrowych".

Według MRiT działania Strategii Produktywności 2030 podzielono na siedem obszarów, "które potraktowane łącznie oddziałują kompleksowo na otoczenie przedsiębiorstw". Zaznaczono, że obszary te wyznaczają "najistotniejsze dla współczesnej gospodarki czynniki produkcji" - zasoby naturalne, praca i kapitał ludzki, inwestycje w kapitał trwały, wiedza, organizacja i instytucje, dane – oraz obszar umiędzynarodowienia przedsiębiorstw, odpowiadający na wyzwanie wzrostu skali działalności.

Strategia Produktywności 2030 jest jedną z dziewięciu strategii zintegrowanych ze Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju i stanowi jej rozwinięcie w obszarze gospodarczym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane