Gomułka: Konieczna korekta wskaźników w projekcie budżetu

PAP
10-10-2008, 17:38

W obliczu zawirowań na światowych rynkach konieczna jest już teraz korekta wskaźników makroekonomicznych, przyjętych w  projekcie przyszłorocznego budżetu - uważa główny ekonomista Business Centre Club prof. Stanisław Gomułka.

"Niekorzystny rozwój sytuacji gospodarczej na świecie powoduje jednak konieczność korekty prognozowanego wzrostu PKB nawet do poziomu 3-4 proc." - podkreślił Gomułka w informacji przesłanej w piątek PAP.

"Urealnienie budżetu wobec obecnej i spodziewanej sytuacji na światowych rynkach finansowych oraz związanych z tym obaw uspokoiłaby inwestorów i obywateli, eliminując potencjalne ryzyko problemów z realizacją budżetu w przyszłym roku" - dodał.

Według prognoz Ministerstwa Finansów, wzrost PKB w 2009 r. powinien wynieść 4,8 proc. Szef resortu finansów Jacek Rostowski nie wykluczył niewielkiego obniżenia prognoz wzrostu gospodarczego na 2009 r., gdyby wymagała tego sytuacja.

Gomułka skrytykował rząd Donalda Tuska za to, że nie podejmuje żadnych działań w sprawie wstrzymanej w tym roku prywatyzacji KGHM, PKO BP i PZU. "Nakazem chwili staje się też szybkie zakończenie negocjacji z Eureko" - dodał.

Jego zdaniem, sytuacja na giełdzie jeszcze nie jest na tyle krytyczna, żeby nie można było sprzedać części akcji spółek traktowanych jako strategiczne.

Ministerstwo Finansów szacuje, że inflacja w 2009 roku powinna wynieść 2,9 proc.

"Duże spadki cen surowców oraz żywności na rynkach światowych mogą oznaczać, że inflacja średnioroczna może być nawet niższa niż 2,9 proc." - podkreślił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gomułka: Konieczna korekta wskaźników w projekcie budżetu