Gomułka: narastające ograniczenia dla wzrostu w 2018 r.

  • DI
opublikowano: 30-01-2018, 13:21
aktualizacja: 30-01-2018, 13:25

Opublikowany we wtorek przez GUS wstępny szacunek wzrostu PKB za cały 2017 rok potwierdza kontynuację dobrej koniunktury gospodarczej także w IV kwartale, napisał w komentarzu prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

GUS poinformował we wtorek, że PKB Polski wzrósł w 2017 roku o 4,6 proc.

Zobacz więcej

Stanisław Gomułka

Grzegorz Kawecki

 - Podobnie wysoki wzrost PKB, bo na poziomie 5%, miał miejsce po raz ostatni w 2011 roku. W latach 2012-2016 średnie tempo wzrostu wynosiło 2,6%, wobec długofalowego trendu na poziomie około 3,5% - napisał w komentarzu prof. Gomułka.

Ekonomista zwrócił uwagę, że głównym czynnikiem wzrostu popytu było spożycie indywidualne, które było wyższe w 2017 r. o 4,8%, w porównaniu ze wzrostem o 3,9% w roku 2016. 

- Podkreślana czasem dobra koniunktura zagraniczna nie była ważnym czynnikiem wzrostu. Głównym czynnikiem był silny wzrost dynamiki popytu krajowego, z poziomu 2,2% w roku 2016 do 4,7% w roku ubiegłym - wskazuje prof. Gomułka.

Główny ekonomista BCC podkreśla, że wzrost eksportu był wysoki dzięki dobrej światowej koniunkturze, jednak silny wzrost popytu krajowego napędzał import, "w rezultacie udział eksportu netto we wzroście PKB był bliski zero". 

- W 2018 roku trzeba oczekiwać kontynuacji dobrej koniunktury światowej, lecz w Polsce narastających ograniczeń dla wzrostu gospodarczego po stronie możliwości sprostania popytowi. Te ograniczenia dotyczą zarówno podaży pracy jak i mocy wytwórczych - pisze prof. Gomułka. - Jeżeli popyt krajowy będzie rósł nadal w tempie bliskim 5%, to wpływ eksportu netto na wzrost zacznie być ujemny - dodaje. 

Ekonomista zaznacza, że spowolnienie tempa wzrostu, "chociaż niemal pewne", nie musi być jeszcze silne w 2019 roku.

- Nasili się także, już całkiem znaczna w 2017 r., presja płacowa. To raczej silny wzrost dochodów z pracy niż transfery socjalne, w tym program 500+, spowodowały duży wzrost konsumpcji prywatnej - wskazuje prof. Gomułka.

 

Kontakt:

Gomułka Stanisław 3

 

prof. Stanisław Gomułka

główny ekonomista BCC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu