Gomułka: nie jest zaskoczeniem, że rząd nie podwyższy podatków

PAP
opublikowano: 02-07-2009, 18:30

Zapewnienie rządu, że w tym roku nie będzie podwyższał podatków, nie jest zaskoczeniem - przyznał główny ekonomista Business Centre Club prof. Stanisław Gomułka. Powiedział, że podniesienie podatków w tym roku byłoby niemożliwe, zarówno ze względów politycznych, jak i prawnych.

Minister finansów Jacek Rostowski poinformował w czwartek, że w tym roku rząd nie planuje wzrostu podatków. Zapewnił, że projekt nowelizacji budżetu będzie gotowy 7 lipca.

"Kwestia podwyższenia podatków może wrócić dopiero w kontekście przyszłorocznego budżetu m.in. dlatego, że w tym roku nie ma już czasu na przeprowadzenie całej procedury legislacyjnej, a także woli politycznej. Ewentualne inicjatywy podatkowe tego typu mogłyby się spotkać z wetem prezydenta" - powiedział PAP Gomułka.

Szef doradców strategicznych premiera Michał Boni poinformował w czwartek, że rząd znalazł w budżecie na 2009 r. 3 mld 56 mln zł oszczędności. Dodał, że 70 mln zł pochodzi z oszczędności poszczególnych resortów.

"Uzyskaliśmy trochę informacji o tym, skąd będą pochodziły oszczędności w wysokości 3 mld zł. To jest mała część przedsięwzięć, które miały przynieść w sumie 37 mld zł i miały być związane z ubytkiem dochodów do budżetu państwa. To dobrze, że rząd znajduje dalsze oszczędności" - podkreślił Gomułka. Dodał jednak, że pod znakiem zapytania jest nadal kwestia wielkości deficytu sektora finansów publicznych w tym i przyszłym roku.

Rząd planuje zmniejszenie dochodów w tegorocznym budżecie o 37 mld zł, wydatków o 22,7 mld zł i zwiększenie deficytu budżetowego do 27 mld zł.

Gomułka podkreślił, że wątpliwości ekonomistów dotyczą tego, co się stanie z wydatkami.

"Wiadomo, że koszt obsługi długu publicznego w ostatnich pięciu miesiącach był wyraźnie wyższy, niż zakładał to budżet. W związku z tym można oczekiwać wzrostu wydatków tego rodzaju w całym roku. Ponadto mocno wzrosły wydatki ZUS-u" - powiedział. Przypomniał, że w pierwszym półroczu wydatki ZUS-u wzrosły o 14 proc., a dochody tylko o 5 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

"W związku z tym nasuwa się pytanie o skalę dofinansowania ZUS-u z budżetu. Czy rząd to przewiduje, czy też zakłada, że ZUS będzie się sam dofinansowywał na rynku pieniężnym. Nie mamy odpowiedzi na to pytanie" - podkreślił.

"Jednostki samorządu terytorialnego także mają problem, bo ich dochody są niższe i mogłyby oczekiwać w projekcie noweli budżetowej wzrostu dotacji. Mogą być zmuszone albo do obniżenia wydatków inwestycyjnych, albo do zwiększenia swojego zadłużenia poprzez kredyty na krajowym rynku pieniężnym. Wzrost zadłużenia sektora publicznego inną drogą niż poprzez budżet państwa niesie ze sobą ryzyko nadmiernego wzrostu kosztów obsługi długu publicznego. Kwestia wydatków na rzecz funduszy i jednostek samorządu terytorialnego jest dalej niejasna" - powiedział Gomułka.

Minister finansów ocenił w czwartek, że kurs złotego jest bardziej stabilny niż w pierwszym kwartale, ale nie na tyle, by rozpocząć dyskusje o wejściu Polski do ERM2.

Gomułka zgodził się z Rostowskim, że jest za wcześnie na wejście Polski do ERM2.

"W sytuacji, w której mamy deficyt sektora finansów publicznych w okolicy 6 proc. PKB w tym roku i prawdopodobnie w przyszłym, wchodzenie do ERM2 byłoby nieporozumieniem. Musimy mieć najpierw strategię obniżania tego deficytu do poziomu poniżej 3 proc. Rozmawianie o wejściu do ERM2, czy w ogóle o przyjęciu euro w tej chwili, musi być odłożone, aż sprawy dotyczące konsolidacji fiskalnej zostaną wyjaśnione" - podkreślił.

Moment wejścia do strefy euro poprzedza uczestnictwo w mechanizmie ERM2, gdy przez dwa lata dana waluta jest już związana z euro, a jej kurs może się wahać w stosunku do euro tylko o plus/minus 15 proc. Zgodę na wejście do tego mechanizmu muszą wyrazić EBC oraz Komisja Europejska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane