Czytasz dzięki

Gomułka: relacja inwestycji brutto do PKB najniższa od 1996 roku

PAP
opublikowano: 31-08-2017, 17:10
aktualizacja: 31-08-2017, 17:11

Oczekujemy przyspieszenia w obszarze inwestycji publicznych; relacja inwestycji brutto do PKB jest najniższa od II kw. 1996 roku, tak czwartkowe dane GUS ocenił główny ekonomista Business Centre Club prof. Stanisław Gomułka.

Zobacz więcej

Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club / Fot. Grzegorz Kawecki

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2017 r. wzrósł o 3,9 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 4,0 proc. rok do roku w I kwartale - potwierdził swoje wcześniejsze szacunki GUS.

Prezes GUS Dominik Rozkrut zwrócił uwagę na "bardzo istotny" wzrost popytu krajowego o 5,6 proc. Ocenił, że 0,8-proc. wzrost popytu inwestycyjnego w II kwartale br. jest przełamaniem dotychczasowej tendencji obserwowanej w poprzednich kwartałach i jego zdaniem można powiedzieć, że "inwestycje drgnęły". Szef GUS zaznaczył też, że biorąc pod uwagę dane o PKB wyrównane sezonowo, Polska pod względem wzrostu PKB jest na czwartym miejscu w UE za Rumunią, Łotwą i Czechami.

Zdaniem Gomułki spożycie prywatne było "głównym źródłem wzrostu PKB, z wkładem 2,9 punktu procentowego do tego wzrostu". Drugim najważniejszym - jak wskazał - źródłem wzrostu PKB (z wkładem do tego przyrostu 1,9 pkt. proc.), okazały się duże inwestycje w przyrost zapasów. Zauważył jednak, że "nie znamy powodów tak dużego przyrostu".

Jak przypuszcza ekonomista, "jednym z nich, może najważniejszym, był słaby wzrost eksportu". "Wobec stosunkowo wysokiego wzrostu importu, rezultatem był ujemny wkład eksportu netto" - dodał.

"Przyczyny pogorszenia salda handlowego także nie są oczywiste, ale na taką możliwość zwracałem uwagę w swoim ostatnim komentarzu. Po stronie podaży mamy bowiem narastające problemy w postaci wysokiego stopnia wykorzystania aparatu wytwórczego oraz trudności ze znalezieniem nowych pracowników" - wskazał ekspert.

Przypomniał, że do końca roku ma przejść na emeryturę aż około 330 tysięcy pracowników, a "stosunkowo niskie inwestycje ograniczają możliwość zastąpienia pracowników robotami i innymi maszynami". "Oczekujemy przyspieszenia w obszarze inwestycji publicznych, ale są to głównie inwestycje budowlane, a nie w maszyny czy urządzenia" - dodał.

Zauważył, że relacja inwestycji brutto do PKB w ciągu ostatnich czterech kwartałów wyniosła 17,7 proc., co jest najniższym poziomem od II kw. 1996 roku.

W ocenie ekonomisty "wysoki popyt konsumpcyjny będzie więc zaspokajany rosnącym importem i zmniejszonym eksportem".

Zdaniem Gomułki, warte odnotowania jest również to, że według danych GUS-u produkcja budowlano-montażowa w cenach stałych utrzymuje się już od kilku lat na poziomie z roku 2010. "W 2016 r. mieliśmy dość duże wahnięcie w dół z powodu dużego spadku inwestycji publicznych. W tym roku mamy stopniowy powrót do poziomu z roku 2010, postępujący wraz z odbudową inwestycji publicznych" - podsumował.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane