Gomułka: utrzymanie dynamiki płac grozi wzrostem inflacji

DI, PAP
opublikowano: 20-03-2008, 10:03

Gdyby dynamika płac utrzymała się na  poziomie z lutego, czyli około 12,8 proc. rdr przez kilka miesięcy, to w II  połowie 2008 r., zamiast spadku CPI, może być jego przyspieszenie - poinformował wiceminister finansów Stanisław Gomułka.

Wzrost płac w lutym 12,8 proc. rdr jest - w jego ocenie - szokujący.

"Gdyby się powtórzył przez kilka miesięcy, to zamiast spadku inflacji w II połowie możemy mieć do czynienia z przyspieszeniem" - powiedział Gomułka w Radiu PIN.

Jego zdaniem Gomułki istnieje ryzyko, że inflacja w tym roku będzie wyższa niż 3,5 proc.

"Zakładamy, że inflacja w przyszłym roku będzie niższa niż w roku bieżącym. (...) Dużym obszarem ryzyka jest sytuacja na rynku pracy, bardzo duża presja płacowa" - dodał.

Gomułka, zapytany czy przewiduje możliwość obniżki akcyzy, by pomóc RPP w walce z inflacją, powiedział: "nie".

"Nawet gdyby doszło do obniżki akcyzy, to wpływ takiej obniżki będzie bardzo znikomy dla ogólnego wskaźnika inflacji" - stwierdził.

"Oczekujemy, że cel inflacyjny będzie spełniony" - dodał.

Wysoki wzrost produkcji, o 14,9 proc. rdr w lutym, nie zaskoczył Gomułki.

"Dla mnie nie było to zaskoczenie, bo w zeszłym roku nadal nakłady inwestycyjne rosły w bardzo wysokim tempie, popyt konsumpcyjny rośnie szybko. Bardzo silny wzrost płac i popyt krajowy - to się musi przełożyć na wzrost produkcji" - powiedział.

Jego zdaniem tempo PKB w I kwartale będzie wysokie, może być nawet około 6 proc., a dynamika produkcji przemysłowej w marcu znacznie się obniży.

"Na produkcję w lutym wpłynęły dwa czynniki: luty był wyjątkowo długi i ciepły. W marcu mamy Święta Wielkanocne i jest chłodniej. W marcu bym oczekiwał dużo niższego tempa wzrostu niż około 15 proc." - powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gomułka: utrzymanie dynamiki płac grozi wzrostem inflacji