Gomułka: wzrost PKB w I kw. 2008 r. może wynieść 6,0 proc.

DI, ISB
opublikowano: 20-03-2008, 10:32

Wzrost gospodarczy w I kw. 2008 roku może wynieść nawet 6,0%, wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceministra finansów Stanisława Gomułki. Sekretarz stanu w resorcie finansów dodał, że coraz większym problemem jest inflacja.

"Dla mnie wysoka dynamika produkcji przemysłowej w lutym nie była wielkim zaskoczeniem, dlatego, że w zeszłym roku nakłady inwestycyjne rosły w bardzo wysokim tempie, również popyt konsumpcyjny rośnie bardzo szybko z uwagi na wzrost płac i zatrudnienia. To się musi przełożyć na wzrost produkcji i wzrost PKB. W I kw. tempo wzrostu gospodarczego może wynieść nawet 6,0%" - powiedział Gomułka w wywiadzie dla radia PIN.

Wiceminister dodał, że w marcu prawdopodobnie tempo wzrostu produkcji będzie sporo niższe, ponieważ w lutym nastąpiło kilka incydentalnych czynników. Pierwszy to efekt roku przestępnego z jednym dniem więcej, drugim zaś bardzo dobra aura.

"W marcu natomiast będą Święta Wielkanocne, już widać także, że będzie on chłodniejszym miesiącem. Dlatego oczekiwałbym znacznie mniejszej dynamiki produkcji przemysłowej niż prawie 15,0% zanotowanych w lutym" - wyjaśnił Gomułka.

Zastrzegł jednak, że prawdziwym problemem dla przyszłości polskiej gospodarki może okazać się inflacja.

"Zakładamy, że inflacja w przyszłym i następnym roku będzie niższa niż w roku 2008. Nie chcę jednak prognozować, kiedy osiągniemy 2,5-proc. poziom celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (NBP), ponieważ istnieją duże zagrożenia płynące z rynku pracy, a wzrost wynagrodzeń w lutym o 12,8% jest szokujący" - powiedział Gomułka.

Wyjaśnił, że jeśli podobna dynamika wzrostu płac powtórzyła by się przez kilka kolejnych miesięcy, to w II połowie roku może nastąpić nawet przyspieszenie inflacji, zamiast oczekiwanego przez wszystkich spadku.

Gomułka mówił w ub. tygodniu, że jeśli presja płacowa umocni się i utrwali na skutek podwyżek cen energii, to inflacja średnioroczna w tym roku może wynieść nawet 4,5% wobec 3,5% prognozowanych przez resort finansów w przygotowywanej właśnie aktualizacji programu konwergencji oraz w porównaniu do 2,5% odnotowanych w 2007 roku.

W całym 2007 roku PKB wzrosło o 6,5% wobec wzrostu o 6,2% rok wcześniej. W kolejnych kwartałach ub. roku wzrost w ujęciu rocznym wynosił odpowiednio: 7,2%, 6,4%, 6,4% i 6,1%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gomułka: wzrost PKB w I kw. 2008 r. może wynieść 6,0 proc.