Gomułka: Założenia budżetu na 2009 rok trudne do realizacji

PAP
10-06-2008, 19:38

Założenia przyszłorocznego budżetu są  sensowne, ale trudne do realizacji - powiedział PAP główny ekonomista Business Centre Club (BCC) prof. Stanisław Gomułka.

Zgodnie z przyjętymi we wtorek przez rząd założeniami do projektu budżetu na 2009 rok, deficyt ma wynieść 18,2 mld zł, przy wzroście dochodów o 10,2 proc.

Zdaniem eksperta BCC, na przyszłorocznym budżecie zaważą tzw. wydatki sztywne, czyli takie, które są zawarte w ustawach innych niż ustawa budżetowa i bez zmian w tych ustawach nie można ich zmniejszyć.

Według Gomułki, tzw. sztywne wydatki to około 70 proc,. wydatków budżetowych i muszą one rosnąć z reguły szybciej, niż wynosi średni wzrost wydatków. Oznacza to, że pozostałe wydatki muszą rosnąć wolniej albo być ograniczane.

Do wydatków sztywnych należą np. wydatki na emerytury i renty, na obronę narodową, wydatki na infrastrukturę i związane z wykorzystaniem funduszy unijnych.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Gomułka: Założenia budżetu na 2009 rok trudne do realizacji