Grupa badaczy zajmie się etyką sztucznej inteligencji

DI, PAP
opublikowano: 07-10-2017, 08:31

Sformowana przez należącą do Google firmę DeepMind grupa badawcza DMES ma prowadzić prace nad dylematami etycznymi i społecznymi związanymi z rozwojem sztucznych inteligencji.

W skład zespołu wchodzi osiem osób, jednak już zapowiadane jest jej poszerzenie.

Badania DMES (DeepMind Ethics & Society) mają dotyczyć zagadnień etycznych i społecznych związanych z funkcjonowaniem i rozwojem sztucznych inteligencji oraz postępującej automatyzacji. Wśród przykładowych tematów badawczych wskazywane są kwestie priorytetów w programowaniu pojazdów autonomicznych w razie wypadku oraz uprzedzeń rasowych zawartych w algorytmach stosowanych przez amerykański system sądownictwa. Pierwszy raport grupy badawczej ma się ukazać na początku 2018 roku.

W 2015 roku DeepMind zawarło porozumienie z brytyjską służbą zdrowia, w wyniku którego sztuczna inteligencja firmy analizowała dane 1,6 mln pacjentów trzech londyńskich szpitali. Po rocznym dochodzeniu ICO (brytyjski odpowiednik GIODO) ogłosił, że porozumienie było sprzeczne z brytyjskim prawem ze względu na niedostateczne poinformowanie pacjentów o wykorzystaniu ich danych medycznych. Od tego czasu DeepMind korzysta z usług niezależnych ekspertów ds. etyczności umów.

W skład DMES wchodzi ośmiu etatowych badaczy oraz sześciu nieopłacanych zewnętrznych partnerów. DeepMind planuje poszerzenie zespołu w ciągu 12 miesięcy do 25 etatowych badaczy. Badania DMES mają być prowadzone równolegle z pracami inżynierów i programistów pracujących nad rozwojem i zastosowaniem technologii sztucznej inteligencji.

DeepMind to brytyjska spółka założona i kierowana przez Demisa Hassabisa, w 2014 wykupiona przez Google za 400 mln funtów. Firma prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie sztucznej inteligencji, szczególnie uczenia maszynowego i tzw. głębokiego uczenia (deep learning). Podczas środowej konferencji Google sztuczna inteligencja była wskazywana jako główny motor innowacji technologicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Grupa badaczy zajmie się etyką sztucznej inteligencji