Google oskarża Microsoft o działania antykonkurencyjne w zakresie rozbudowy chmury

opublikowano: 30-03-2023, 15:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Google Cloud, którego właścicielem jest Alphabet, oskarżył Microsoft o antykonkurencyjne praktyki w zakresie przetwarzania danych w chmurze. Skrytykował również umowy, jakie rywal zawsze niedługo z kilkoma europejskimi dostawcami usług chmurowych - przekazał w czwartek Reuters.

Dado Ruvic / Reuters / Forum

Wiceprezes platformy Google Cloud Amit Zavery powiedział, że firma poruszyła kwestię naruszania praw konkurencji przez Microsoft z agencjami antymonopolowymi i wezwała regulatorów Unii Europejskiej do zbadania sprawy.

W odpowiedzi Microsoft przytoczył wpis prezesa Brada Smitha z maja ubiegłego roku, w którym szef firmy zapewniał, że koncern ma “zdrową pozycję numer dwa, jeśli chodzi o usługi chmurowe z nieco ponad 20-procentowym udziałem w globalnym rynku w tej sferze”.

Korzyści jedynie dla Microsoftu

Microsoft zaoferował zmianę swoich praktyk przetwarzania w chmurze w porozumieniu z kilkoma mniejszymi rywalami, którzy z kolei zawieszą swoje skargi antymonopolowe. Posunięcie to uchroni giganta przed dochodzeniem ze strony UE.

Zavery zwraca uwagę, że indywidualne umowy zawarte z kilkoma mniejszymi europejskimi dostawcami chmury przynoszą korzyści tylko Microsoftowi. “Oni selektywnie kupują sobie tych, którzy się skarżą oraz nie udostępniają tych warunków dla wszystkich. To zdecydowanie daje nieuczciwą przewagę Microsoftowi (...)” - podkreślił.

Microsoft musi stawić czoła skardze antymonopolowej złożonej do UE przez stowarzyszenie zajmujące się usługami chmurowymi CISPE, którego członkiem jest m.in. Amazon.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, Reuters

Polecane