Czytasz dzięki

Google rezygnuje ze słodyczy

ŁO
opublikowano: 23-08-2019, 17:44

Koncern internetowy właśnie pozbawił swoich pracowników świetnej zabawy. Użytkownicy też będą mieli odrobinę mniej frajdy.

Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, KitKat, Lollipop, Marshmallow, Nougat, Oreo i Pie - to nie tylko nazwy smakołyków, słodyczy, czy deserów, ale także wewnętrzne nazwy kolejnych wersji systemu operacyjnego Android. Google udowadniał, że programiści i inżynierowie też mają poczucie humoru.  

Zobacz więcej

Android zmienia logo

ARC

Internetowy gigant zamyka jednak kreatywny program wymyślania nazw i kończy zabawę. Najnowsza wersja systemu będzie określana po prostu jako Android 10, choć do tej pory przedstawiana była jako Android Q. W sieci już trwały spekulacje jaka słodkość tym razem pojawiła się w głowach speców z Google. Qurabiya, Quesito, czy Quindim? Tak, niewielu je zna, a co dopiero może powiedzieć coś o ich smaku.  

Google zdaje sobie sprawę, że choć KitKat i Oreo są już globalnymi, dobrze rozpoznawalnymi markami, to na przykład marsmallow, czyli pianki cukrowe, niekoniecznie są wszędzie lubiane w takim samym stopniu.  

- Przez lata słyszeliśmy też opinie, że nazwy te nie zawsze są w pełni zrozumiałe dla wszystkich członków globalnej społeczności. Na przykład kiedy mówiliśmy o Android Lollipop, nie dla wszystkich było jasne, że jest to kolejna po KitKat wersja systemu. Jeszcze trudniej jest nowym użytkownikom Androida, którzy nie zawsze znają konwencję tego nazewnictwa - ciężko im bez tej wiedzy ustalić czy na ich telefonie działa najnowsze oprogramowanie - czytamy na blogu Google.  

Zmiana jest więc zrozumiała z punktu widzenia dbałości o spójność przekazu, choć tak po ludzku, zwyczajnie szkoda dotychczasowej strategii, bo wprowadzała trochę luzu w korporacyjnym porządku.

Google zmienia również logo swojego systemu. Słynny robot, który był nieodłączonym elementem Androida symbolizującym zabawę i ciekawość, przeszedł operację plastyczną i po niej bardziej przypomina… przybysza z kosmosu.

Zmodyfikowano też kolorystykę. Do tej pory Android używał jaskrawej zieleni, teraz stawia na czarny. Badania potwierdziły, że poprzednia wersja była trudna do odczytania dla osób z wadami wzroku. Zielony już nie „bije po oczach”, ale jest odrobinę wypłowiały. Nowe logo będzie wprowadzone do użytku w najbliższych tygodnia razem z udostępnieniem ostatecznej wersji Android 10.

Google informuje, że system operacyjny Android działa już na 2,5 mld różnych urządzeń, nie tylko na smartfonach.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane