Gorący konkurs w Lotosie

PJ
opublikowano: 10-06-2009, 00:00

Po wstępnej weryfikacji pozostało tylko około 10 kandydatów. Wśród nich obecne władze spółki oraz dwie grupy: orlenowska i gdańska.

Po wstępnej weryfikacji pozostało tylko około 10 kandydatów. Wśród nich obecne władze spółki oraz dwie grupy: orlenowska i gdańska.

Wczoraj otwarto koperty z nazwiskami kandydatów w konkursie do zarządu Grupy Lotos. Było ich około 20. Według nieoficjalnych informacji, już pierwsza weryfikacja doprowadziła do ograniczenia liczby kandydatów do około 10.

— Pozostali kandydaci nie spełniali wymogów formalnych — informuje osoba związana ze spółką.

Według naszego rozmówcy, do dalszej gry przeszły trzy grupy kandydatów.

— Pierwsza to obecny zarząd Grupy Lotos: Paweł Olechnowicz, Mariusz Machajewski i Marek Sokołowski Druga to tzw. grupa orlenowska — informuje nasz rozmówca.

Jest w niej na pewno Tomasz Grzela, który do niedawno pełnił funkcję dyrektora wykonawczego ds. logistyki w PKN Orlen. Podobno znajdował się w niej także Jarosław Kryński, kilka lat temu członek zarządu Lotosu. Dlaczego w orlenowskiej? Tego nasi rozmówcy nie wyjaśniają. Miałby tu znaleźć się także jeden z menedżerów z należących do Orlenu Możejek. W litewskiej rafinerii nie potwierdzają jednak tych informacji. Niektóre osoby z branży paliwowej twierdzą, że zwycięstwo grupy orlenowskiej mogłoby oznaczać dążenie do połączenia obu największych polskich rafinerii.

Trzecia grupa to menedżerowie "z Gdańska" Wśród nich jest Igor Pawela. Kilka lat temu był prezesem działającej na polskim rynku szwedzkiej spółki paliwowej Preem. Po jej likwidacji był m.in. szefem firmy Lotos Partner.

Czy w gronie pozostałych kandydatów, poza prezesem Olechnowiczem, są inni chętni na szefa spółki? Media od wielu tygodni spekulują, ze skarb chciałby na tym stanowisku widzieć Marka Karabułę, prezesa państwowej Nafty Polskiej

— Z mojej wiedzy wynika, że prezesa Karabuły nie ma wśród kandydatów, choć nigdy nic nie wiadomo — dodaje tajemniczo jedno z naszych źródeł.

Od 15 czerwca rada nadzorcza Lotosu rozpoczyna przesłuchania kandydatów. Zarząd musi zostać skompletowany przed 30 czerwca, czyli dniem walnego zgromadzenia spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu