Gorący kurs mroźnego Jago

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 29-11-2007, 00:00

Prawa poboru dystrybutora mrożonek biły wczoraj rekordy popularności

Prawa poboru (PP) Jago były wczoraj jednym z najchętniej kupowanych papierów na parkiecie. W trakcie sesji ich kurs rósł nawet o 39 proc. Na zamknięciu płacono za nie 50 groszy, czyli 22 proc. więcej niż we wtorek. Na uwagę zasługuje też wysoki wolumen PP. W ślad za wzrostem kursu ruszył, choć mozolnie, kurs akcji dystrybutora mrożonek. Wczoraj walory podrożały o 4,3 proc., do 3,65 zł.

Inwestorzy zainteresowali się PP Jago już w poniedziałek. Warto zauważyć, że przy niskiej cenie nie trzeba dysponować dużą gotówką, by znacząco podbić kurs PP. Wielu inwestorów widzi tu możliwość względnie szybkiego zarobku. Dla spragnionych wrażeń jest dobra wiadomość: karuzela będzie się kręcić dalej. Jago poinformowało o przesunięciu oferty na grudzień. Dzisiejsza sesja nie jest więc ostatnią, gdy notowane będą PP. Handel potrwa do 6 grudnia.

Jeśli Jago sprzeda wszystkie akcje, z emisji uzyska około 45 mln zł. Większość tej kwoty, 35 mln zł, przeznaczy na budowę chłodni pod Warszawą. W sumie inwestycja ma pochłonąć 71 mln zł, ale będzie współfinansowana z kredytów. Budowa pierwszego etapu ma się zakończyć w maju 2008 r. Kolejne 5 mln zł Jago wyda na rozbudowę chłodni w Krzeszowicach. Dzięki emisji spółka zasili też kapitał obrotowy i dokupi samochodów chłodni.

Dzięki inwestycjom Jago ma się stać w 2009 r. liderem w dystrybucji mrożonek, powiększając czterokrotnie obecne zdolności magazynowania. Teraz ma blisko 13-procentowy udział w rynku. Zarząd obiecuje też wzrost zysków. W trzecim kwartale spółka zarobiła na czysto 0,38 mln zł — dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Co ciekawe, przychody krzeszowickiej spółki spadają: wyniosły 25,08 mln zł, a w trzecim kwartale 2006 r. sięgnęły 31,5 mln zł. To nie powinno jednak specjalnie martwić inwestorów, bo Jago skupia się na bardziej rentownej działalności. Odchodzi od formuły handlowej, gdzie jako właściciel towaru księgował przychody z ich sprzedaży. Skupia się na logistyce.

Jago nie opublikuje nowych prognoz wyników. Poprzednie, zakładające wypracowanie 5,7 mln zł zysku netto, odwołano w czerwcu z powodu opóźnienia w budowie chłodni.

co dalej

Inwestycje nie sĄ zagroŻone

Jago będzie sprzedawać nowe papiery po 3 zł. Przy obecnym kursie ich cena nie jest szczególnie atrakcyjna. Może się więc okazać, że inwestorzy, którzy tak chętnie handlują teraz prawami poboru, nie będą skorzy do zapisów. Zarząd uspokaja jednak, że nawet jeśli z emisji uzyska mniej pieniędzy, nie będzie mieć problemów z kredytowaniem zaplanowanych inwestycji.

Katarzyna

Sadowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gorący kurs mroźnego Jago