Górażdże dostawcą zrównoważonego betonu

  • Materiał partnera
opublikowano: 25-10-2019, 16:07

Budownictwo ekologiczne w Polsce otrzymało silny impuls rozwojowy — dostęp do betonu produkowanego w sposób zrównoważony. Górażdze Beton, jako pierwszy w Polsce producent, zdobył certyfikat Concrete Sustainability Council.

Produkcja betonu — podstawowego materiału w budownictwie — nie jest obojętna dla środowiska. Wywiera też wpływ na otoczenie społeczne. Od dawna producenci betonu zabiegają o ograniczanie tego wpływu. Górażdże Beton, jeden z krajowych liderów produkcji betonu, dowiódł efektywności tego rodzaju zaangażowania przez uzyskanie certyfikatu Concrete Sustainability Council (CSC).

Przyjazny środowisku

CSC to ogólnoświatowy system certyfikacji, który potwierdza zrównoważone zarządzanie zasobami w produkcji betonu. Górażdże Beton poddała swój proces produkcyjny certyfikacji, która dowiodła, że jest on transparentny, ekonomicznie uzasadniony, przyjazny dla środowiska naturalnego oraz otoczenia społecznego w całym łańcuchu dostaw. Concrete Sustainability Council, czyli Rada ds. Zrównoważonego Betonu, powołana w 2016 r. przez Światową Radę Biznesu ds. Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD), przyznała Górażdżom certyfikat za zrównoważoną produkcję.

Certyfikat CSC dla spółki Górażdże Beton z rąk Christiana Artelta, przewodniczącego Concrete Sustainability Council (z prawej), odebrali (od lewej) Przemysław Malinowski, prezes zarządu Górażdże Beton, Andrzej Losor, dyrektor marketingu i komunikacji i Artur Golda, dyrektor Centrum Technologicznego Betotech. 

— W trakcie trzech lat działalności wydaliśmy 235 certyfikatów CSC dla producentów w całym świecie. Górażdże Beton jest w tym gronie pierwszym producentem z Polski — poinformował Christian Artelt, przewodniczący Concrete Sustainability Council, podczas uroczystości przyznania certyfikatu przedstawicielom wytwórni betonu towarowego w Warszawie, we Wrocławiu i Krakowie, należących do spółki Górażdże Beton.

Świadectwo CSC obowiązuje przez trzy lata. Potem producent ponownie stanie przed wyzwaniem potwierdzenia realizacji wymagań certyfikacyjnych.

— Górażdże od lat produkują beton najwyższej jakości i dbają o zachowanie dobrych praktyk w łańcuchu dostaw. Certyfikat CSC jest dodatkowym, formalnym potwierdzeniem tego, że nasz beton jest wytwarzany w sposób zrównoważony. Nie nastawiamy się wyłącznie na cele ekonomiczne, ale osiągamy je z poszanowaniem środowiska i otoczenia społecznego — powiedział Przemysław Malinowski, prezes zarządu Górażdże Beton, w trakcie uroczystości wręczenia certyfikatu.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Zielone budownictwo

Dostęp do betonu produkowanego przez Górażdże w sposób zrównoważony jest dobrą informacją dla na razie nielicznych firm, które zajmują się budownictwem ekologicznym. W Niemczech wnoszenie zielonych obiektów jest na fali i rozwija się w tempie szybszym niż cała branża budowlana. W Polsce obiekty projektowane w taki sposób, by ich wpływ na środowisko był ograniczony, należą na razie do unikatów.

Jednak z roku na rok rośnie zainteresowanie oszczędnym gospodarowaniem surowcami w całym cyklu budowlanym: począwszy od projektu, przez prace konstrukcyjne i okres właściwej eksploatacji budynku, aż do jego rozbiórki. Systemy wielokryterialnej certyfikacji budynków ekologicznych BREEAM, DGNB czy LEED zdobywają uznanie w naszym kraju. Wznoszenie obiektów z wykorzystaniem betonu z certyfikatem CSC skraca drogę do ich uzyskania.

— Certyfikowany beton przedstawia realną wartość dla naszych odbiorców — tłumaczył Przemysław Malinowski.

Certyfikat CSC ma dla Górażdże Beton niemałe znaczenie wizerunkowe — czyni tę spółkę w oczach rynku dostawcą zapewniającym materiał jakościowy, wyprodukowany w sposób zrównoważony, pozostawiający najmniejszy ślad węglowy w stosunku do innych materiałów, takich jak stal czy tworzywa sztuczne i w 100 proc. podlegający recyklingowi.

— Jesteśmy wśród polskich producentów betonu pionierami pod względem zaangażowania w zrównoważoną produkcję. Certyfikat CSC podkreśla priorytety naszej marki, doskonale wpisuje się w jej wizję i misję — podkreślał Andrzej Losor, dyrektor marketingu i komunikacji w Górażdżach.

Beton w cenie

Beton jest, drugim po wodzie, najczęściej wykorzystywanym materiałem w budownictwie. Polska stanowi piąty co do wielkości rynek betonu towarowego w Europie z wolumenem produkcji przekraczającym 25 mln m sześc. W ostatnich latach produkcja utrzymuje stabilny poziom. Jednak prognozy zapowiadają na kolejne trzy lata nieznaczne wzrosty produkcji betonu w Polsce — do ponad 27 mln m sześc. w 2021 roku. Głównymi czynnikami wzrostu produkcji będą rozwój infrastruktury i szeroko rozumianego budownictwa — nie tylko mieszkaniowego, lecz również przemysłowego (hale, magazyny, centra logistyczne).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu