Górażdże odmrażają inwestycje

ABT
opublikowano: 17-03-2010, 00:00

Cementowy potentat zainwestuje 500 mln zł w zwiększenie produkcji.

Cementowy potentat zainwestuje 500 mln zł w zwiększenie produkcji.

Zima nie służy cementowniom. W styczniu i lutym sprzedały one jedynie 646,4 tys. ton cementu, czyli zaledwie 57,4 proc. tego, co w podobnym okresie 2009 r. Mimo trudnego początku roku Górażdże Cement zmodernizują linię technologiczną drugiego pieca. Na projekt i inwestycje z nim powiązane spółka wyda około 500 mln zł. To największe przedsięwzięcie w 30-letniej historii firmy. Przygotowania do modernizacji rozpoczęły się w 2008 r., ale z powodu kryzysu inwestycja została przesunięta o 2 lata.

Głównym celem modernizacji linii produkcyjnej drugiego pieca jest podniesienie wydajności wypału klinkieru o 70 proc. Po jej zakończeniu zdolności produkcyjne cementowni zwiększą się o ponad 30 proc. Inwestycja ograniczy w spółce emisję CO2 i zmniejszy zużycie energii. Zwiększy też zużycie paliw alternatywnych.

— Biorąc pod uwagę obecne prognozy, które wskazują, że zapotrzebowanie na cement po 2012 r. będzie rosło powyżej 20 mln ton rocznie, konieczne są inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych — podkreśla Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement.

Zakończenie modernizacji linii pieca nr 2 jest planowane w pierwszej połowie 2011 r., natomiast zakończenie budowy nowego młyna cementu w połowie 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu