Gordiejew: Polska 'bazą wypadową' dla dostaw mięsa niewłaściwej jakości

opublikowano: 20-04-2007, 12:29

Polska stała się "bazą wypadową" dla dostaw mięsa nieodpowiedniej jakości - oświadczył w piątek minister rolnictwa Rosji Aleksiej Gordiejew. "Rosja ma w dalszym ciągu poważne zastrzeżenia do polskich dostawców mięsa" - podkreślił Gordiejew podczas narady poświęconej rozwojowi sektora rolno-przemysłowego, która odbyła się w Biełgorodzie, 550 km na południowy zachód od Moskwy. "Dopóki nie wymusimy porządku na polskich służbach weterynaryjnych, rosyjski rynek nie zostanie otwarty na dostawy produkcji mięsnej z Polski" - zagroził.

W minioną środę Gordiejew powiedział dziennikarzom w Moskwie, że Rosja ma "uzasadnione pretensje" do Polski. "Widzimy, że sytuacja w Polsce pozostaje skomplikowana. Chodzi zwłaszcza o te firmy, które handlują mięsem" - oświadczył minister, zaznaczając, że są to pośrednicy, nie mający bezpośredniego związku z rolnictwem.

"(Oni) korzystają z rozlicznych wybiegów, luk prawnych, w efekcie czego mięso, nazywane europejskim, w tym wypadku - polskim, jest wwożone z krajów trzecich. Niestety ta procedura trwa" - powiedział Gordiejew.

Problemy importu żywności z Polski do Rosji mają być jednym z tematów planowanych na sobotę w Nikozji, na Cyprze, rozmów szefa rosyjskiego resortu rolnictwa z komisarzem Unii Europejskiej do spraw zdrowia Markosem Kyprianu.

Gordiejew oświadczył w środę, że będą one trudne i że nie może przewidzieć ich wyniku.

Natomiast w piątek minister opowiedział się za licencjonowaniem importu mięsa do Rosji, co może uderzyć również w producentów z krajów Unii Europejskiej. "Trzeba wprowadzić licencje dla importerów, by bali się utraty swojego biznesu" -zaproponował.

Jego zdaniem obecnie mięso do Rosji wwożą wszyscy, którzy mają na to ochotę. "Analiza wykazała, że wiele firm oprócz biurka i telefonu nie ma niczego - ani chłodni, ani odpowiednich środków transportu, ani dokumentów przewozowych" - powiedział Gordiejew.

Minister podkreślił, że do Rosji co roku nielegalnie sprowadza się 300 tys. ton mięsa, głównie wieprzowiny. "Jest to mięso wątpliwej jakości. Sprowadzające je firmy nie płacą żadnych podatków. Rosyjscy producenci nie mogą konkurować z tymi dostawami" - podkreślił Gordiejew.

"Walka z nielegalnym importem to pierwsze i najważniejsze zadanie na najbliższy okres" - oświadczył minister.

Jerzy Malczyk (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gordiejew: Polska 'bazą wypadową' dla dostaw mięsa niewłaściwej jakości