Gordiejew: Polska wciąż ma problemy z nadzorem weterynaryjnym

opublikowano: 19-06-2007, 14:41

Minister rolnictwa Rosji Aleksiej Gordiejew oświadczył we wtorek, że ostatnie przypadki zachorowań ludzi na włośnicę po  spożyciu wędlin świadczą o tym, że w sferze nadzoru weterynaryjnego w Polsce wciąż występują problemy. Polski resort rolnictwa twierdzi, że nie ma powodu do  niepokoju.

"W żaden sposób nie możemy wytłumaczyć naszym polskim kolegom, że kontrola jakości i bezpieczeństwa produkcji to święty obowiązek każdego państwa, gdyż wiąże się to ze zdrowiem obywateli" - powiedział Gordiejew na konferencji prasowej w Moskwie.

"A o tym, że w sferze tej w Polsce występują problemy, świadczą również ostatnie informacje o zachorowaniach ludzi na włośnicę po spożyciu wędlin" - dodał szef rosyjskiego resortu rolnictwa.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski powiedział we wtorek PAP, że nie ma podstaw do takich wypowiedzi, gdyż choroba ta jest w Polsce kontrolowana. W 2006 roku zostało przebadanych 22 mln świń, a włośnicę wykryto tylko w 28 przypadkach.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że sprawę zachorowań na włośnicę bada prokuratura i do czasu jej wyjaśnienia nie będzie komentowało tej sprawy.

Gordiejew powiedział też, że problemy kontroli jakości mięsa eksportowanego z Polski "wymagają poważnego dopracowania".

"Razem z kolegami z Unii Europejskiej musimy ustalić to, co najważniejsze: kto powinien odpowiadać za jakość i bezpieczeństwo eksportu - narodowa służba weterynaryjna czy Komisja Europejska. Powinniśmy także określić, jak będzie wyglądać system kontroli i jakie dokumenty będzie się wydawać" - oznajmił minister.

Według Gordiejewa, "podstawowa masa rosyjskich norm i kryteriów jest zbliżona do regulacji europejskich". "Większość problemów powstaje w sferze stosowania przepisów i kontroli ich wykonywania" - zauważył szef resortu rolnictwa Rosji.

W końcu maja prezydent Władimir Putin polecił Gordiejewowi, by "zintensyfikował dialog" z Unią Europejską w sprawie polskiego mięsa.

Rosja wprowadziła embargo na import mięsa z Polski w listopadzie 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowego traktatu o partnerstwie i współpracy.

Na majowym szczycie UE-Rosja pod Samarą, nad Wołgą, Unia Europejska stanęła po stronie Polski, otwarcie przeciwstawiając się Kremlowi.

Komisarz UE ds. zdrowia Markos Kyprianu zadeklarował wkrótce po tym, że Komisja Europejska będzie dalej prowadzić intensywny dialog z Rosją w sprawie embarga na polskie produkty rolne. Zastrzegł jednak, że rezultaty tych rozmów zależą od tego, czy po stronie Rosji jest wola polityczna do rozwiązania problemu.

Jerzy Malczyk (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gordiejew: Polska wciąż ma problemy z nadzorem weterynaryjnym