Gorman: stawka 20 proc. podatku dla firm byłaby korzystna dla gospodarki USA

opublikowano: 16-11-2017, 08:40
aktualizacja: 16-11-2017, 08:41

Podatki korporacyjne w USA na poziomie 20 proc. stanowiłyby poważne wsparcie dla gospodarki, uważa prezes i dyrektor generalny banku Morgan Stanley, James Gorman.

Cytowany przez serwis CNBC Gorman powiedział, że obecnie Stany Zjednoczone pod względem kwestii podatkowych dla firm są tak bardzo oddalone od rynku i realiów, że zmusza to przedsiębiorstwa i korporacje do podejmowania „niezwykłych” działań, przenoszenia przychodów i zysków za granicę, swoisty rodzaj inwersji, którą obserwujemy od kilku lat.

James Gorman
Zobacz więcej

James Gorman fot. Bloomberg

Obecnie, poziom około 20 proc. byłby bardzo pozytywną rzeczą i znacząco stymulował rozwój gospodarczy – ocenia Gorman.

Stawka podatku korporacyjnego w USA wynosi obecnie 35 proc. podczas gdy w przypadku większości pozostałych jurysdykcji na świecie kształtuje się w przedziale 15-25 proc.

Izba Reprezentantów i Senat w USA pracują obecnie nad oddzielnymi planami zmian podatków, mając nadzieję, że do końca roku ostateczna wersja zostanie podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Gorman: stawka 20 proc. podatku dla firm byłaby korzystna dla gospodarki USA