Górnictwo odpowiedzialne za wzrost wynagrodzeń

  • Przemysław Kwiecień
23-02-2012, 10:40

Dziś GUS opublikował biuletyn statystyczny, który rzucił nieco więcej światła na styczniowe dane. Tak jak przypuszczaliśmy, zaskakująco wysoki wzrost dynamiki wynagrodzeń w styczniu (do +8,1% R/R z +4,4% R/R w grudniu) był przynajmniej w części efektem zdarzeń jednorazowych.

Przede wszystkim spowodował go silny wzrost płac w górnictwie (30% w skali roku, z czego aż 39,7% w skali roku w górnictwie węgla kamiennego), co może być efektem premii po dobrym roku dla tego sektora. Wyższe wynagrodzenia zostały wypłacone również w kilku branżach przetwórstwa przemysłowego, co może być również efektem wyższych premii. Jednak na pełne potwierdzenie tych tez poczekamy do marca, kiedy opublikowane będą dane za luty. Uważamy, iż dynamika wynagrodzeń powinna być niższa niż 6%.  

Dziś GUS opublikował dane o sprzedaży detalicznej za styczeń. Sprzedaż wzrosła o 14,3% R/R, nieco poniżej naszej prognozy (15,5%), ale powyżej konsensusu rynkowego na poziomie 13,2%. Zgodnie z oczekiwaniami – do 13,2% - wzrosła stopa bezrobocia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Przemysław Kwiecień Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Górnictwo odpowiedzialne za wzrost wynagrodzeń