Górnicy dostaną podwyżkę

Maria Trepińska
opublikowano: 27-03-2007, 00:00

Załoga Katowickiego Holdingu Węglowego może liczyć na 5 proc. podwyżki. Do szczęścia potrzebna jest zgoda Rady Ministrów.

Załoga Katowickiego Holdingu Węglowego może liczyć na 5 proc. podwyżki. Do szczęścia potrzebna jest zgoda Rady Ministrów.

Wczoraj zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), którym kieruje Stanisław Gajos, podpisał porozumienie płacowe ze związkami zawodowymi. Tym samym został zakończony spór zbiorowy. Ponad 20-tysięczna załoga KHW, która skupia siedem kopalni, może liczyć na wzrost wynagrodzeń w tym roku o 5 proc. Średnia płaca w firmie wynosi około 4500 zł brutto.

W najbliższych dniach zarząd spółki wystąpi do właściciela, czyli ministra gospodarki, z wnioskiem o uzyskanie zgody Rady Ministrów na podwyżkę.

KHW, producent węgla energetycznego, to jedna z najlepszych spółek w branży. Według wstępnych danych, holding wypracował w ubiegłym roku 96 mln zł zysku netto. W związku z tym, w podpisanym porozumieniu ze związkami zawodowymi, znalazł się zapis, że zarząd KHW wystąpi do WZA z wnioskiem o przeznaczenie około 40 proc. zysku na wypłatę nagród dla pracowników. W czerwcu zapadanie decyzja, jakiej wysokości.

Wiele wskazuje na to, że KHW ma szansę na prywatyzację poprzez giełdę. 6 marca odbyło się w siedzibie spółki spotkanie załogi z przedstawicielami resortów skarbu i gospodarki. Możliwe, że w połowie przyszłego roku pakiet mniejszościowy trafi na giełdę, ale jeszcze żadne decyzje nie zapadły, a Krzysztof Tchórzewski, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za branżę, zapowiada prowadzenie dialogu ze związkami zawodowymi m.in. w tym zakresie.

KHW zamierza wydać na inwestycje do 2010 r. około 2 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy