Górnicy nie chcą prezydenta i premiera na rocznicy pacyfikacji Wujka

IAR
opublikowano: 28-11-2008, 08:54

Społeczny komitet pamięci poległych górników kopalni Wujek nie chce widzieć przedstawicieli władz na tegorocznych obchodach rocznicy pacyfikacji z 16 grudnia 1981 roku- czytamy w dzienniku "Polska".

Zaproszeń do Katowic nie dostali zarówno prezydent jak i premier. Jak wyjaśnia przewodniczący komitetu Krzysztof Pluszczyk, to protest z powodu niewypłacenia odszkodowań ofiarom pacyfikacji Wujka. Przypomina, że o konieczności zadośćuczynienia moralnego i materialnego ofiarom pacyfikacji i ich najbliższym mówił w Katowicach dwa lata temu Lech Kaczyński. W ubiegłym roku, w czasie rocznicowych uroczystości pod Krzyżem Górników, wicepremier Waldemar Pawlak zapewniał o pomocy państwa dla ofiar Grudnia i ich rodzin. We wrześniu premier Donald Tusk tłumaczył, że rząd chce wypłacić odszkodowania. Oznajmił jednak, że przeszkodą są "pewne dysproporcje między oczekiwaniami prawników, którzy reprezentują rodziny górników, a realnymi możliwościami, które ustawowo można by zapewnić". Dziennik "Polska" przypomina, że do tej pory nie zakończyły się w resorcie spraw wewnętrznych prace nad projektem ustawy o zadośćuczynieniu dla rodzin osób, które zostały zabite przez milicję, służby specjalne albo wojsko w latach 1956-1983. Właśnie na tej podstawie pieniądze miały zostać wypłacone również rodzinom z Wujka.

IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Górnicy nie chcą prezydenta i premiera na rocznicy pacyfikacji Wujka