Górnicza oferta ma powodzenie

GRA
opublikowano: 30-04-2008, 00:00

New World Resources twierdzi, że jego akcje mają wzięcie. To dobra prognoza dla kolejnych dużych ofert, głównie prywatyzacyjnych.

New World Resources twierdzi, że jego akcje mają wzięcie. To dobra prognoza dla kolejnych dużych ofert, głównie prywatyzacyjnych.

New World Resources (NWR), czeski producent węgla kamiennego, ogłosił wczoraj, że jego oferta publiczna cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tak dużym, że firma postanowiła skrócić terminy. Początkowo zakładano, że budowa księgi popytu potrwa do 7 maja, ale „satysfakcjonujący jej przebieg” skłonił spółkę do skrócenia tego terminu do 2 maja. Podobnie jest z terminami zapisów. W transzy inwestorów detalicznych w Czechach i w Polsce zostały skrócone o jeden dzień. To oznacza, że zamiast 6 maja zakończą się 5 maja.

Oferta New World Resources (NWR), holdingu kontrolowanego przez czeskiego milionera Zdenka Bakalę, będzie należała do największych w tym roku. Jej wartość może sięgnąć 1,1 mld GBP (4,66 mld zł). Czy to oznacza, że przy dzisiejszej niepewnej koniunkturze giełdowej szanse powodzenia mają przede wszystkim duże oferty? Potwierdzać to może zakończone właśnie IPO Cyfrowego Polsatu. Na trudnym rynku spółka uplasowała niemal całą ofertę wartości ponad 800 mln zł.

— To dobra prognoza dla spółek, które wkrótce mają zostać sprywatyzowane przez skarb państwa. W większości będą to duże oferty — zauważa Marta Jeżewska z DI BRE Banku.

Podkreśla, że w przypadku takich ofert popyt na akcje jest z reguły dużo większy, ponieważ zainteresowanie zgłaszają największe instytucje, zarówno polskie, jak i zagraniczne.

Jeszcze w tym roku na parkiet mają trafić m.in.: Zakłady Azotowe Tarnów (oferta szacowana na kilkaset milionów złotych) i grupa Enea (2-3 mld zł), BGŻ, a także Polska Grupa Energetyczna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy