Górnicze związki i pracodawcy będą nadal negocjować sprawę podwyżek płac

PAP
opublikowano: 27-02-2009, 17:19

Górnicze związki zawodowe i pracodawcy będą nadal negocjować sprawę tegorocznego wzrostu płac w kopalniach - ustalono w  piątek w Warszawie, gdzie obradował trójstronny zespół ds. bezpieczeństwa socjalnego górników.

Związkowcy liczą, że po deklaracjach przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, które nie chce ingerować w spory płacowe w spółkach węglowych, prezesi tych firm zmienią swoje dotychczasowe stanowisko i zgodzą się na podwyżki. Kolejne rozmowy w spółkach zaplanowano na przyszły tydzień.

"Pani minister (wiceminister gospodarki Joanna Strzelec- Łobodzińska - PAP) wyraziła oczekiwanie, że odbędzie się jeszcze jedna tura merytorycznych rozmów i zapewniła, że ministerstwo nie wywiera na zarządy spółek żadnego nacisku w sprawie podwyżek" - powiedział PAP współprzewodniczący zespołu ze strony społecznej, Wacław Czerkawski.

Wcześniej, powołując się na wypowiedzi prasowe przedstawicieli ministerstwa skarbu, związkowcy właśnie w dyspozycjach rządowych upatrywali przyczyny tego, że zarządy nie zgadzają się na podwyżki lub ich wysokość. Liczą, że po obradach zespołu negocjacje z zarządami będą łatwiejsze.

Zarząd Kompanii Węglowej proponuje górnikom 1,2 proc. podwyżki, związkowcy oczekują co najmniej ok. 10 proc. w formie różnych świadczeń. Szefowie Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego proponują zamrożenie w tym roku płac, na co nie godzą się związki. "Sierpień 80" trzeci tydzień okupuje siedziby spółek węglowych; inne centrale ogłosiły w Kompanii Węglowej pogotowie strajkowe.

"Prawdopodobnie w środę w Kompanii Węglowej odbędą się rozmowy z udziałem mediatora, którym będzie Michał Kuszyk. Chcielibyśmy, aby wziął w nich udział także obserwator Ministerstwa Gospodarki. Uzyskaliśmy też deklarację, że pani minister może włączyć się w rozmowy, jeżeli nadal nie będzie porozumienia" - powiedział Czerkawski.

Zastrzegł, że rozmowy z udziałem wiceminister Strzelec- Łobodzińskiej dotyczyłyby nie tyle spraw płacowych, co ogólnej sytuacji ekonomiczno-finansowej spółek węglowych, której pochodną może być zgoda na podwyżki. Czerkawski zapowiedział też, że w najbliższych dniach związkowcy przedstawią wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi swoje pomysły na działania antykryzysowe w górnictwie.

Mediatorem w rozmowach płacowych w KW ma być Michał Kuszyk - wiceszef Rady Ochrony Pracy i wiceprezydent Konfederacji Pracodawców Prywatnych. Z wykształcenia jest psychologiem.

Podczas piątkowych obrad zespołu związkowcy żądali też wyjaśnień związanych z podwyżkami o 6,9 proc. dla zarządów spółek węglowych. Pracodawcy wyjaśniali, że otrzymali je zgodnie z ogólnymi zasadami wzrostu płac w spółkach należących do Skarbu Państwa.

"Dlaczego w dobie kryzysu zarządy udzielają sobie podwyżek? Skoro udzielili ich sobie, to dla nas oczywiste jest, że minimalna podwyżka dla pracowników spółek węglowych powinna wynosić 7 proc." - skomentował Przemysław Skupin z "Sierpnia 80".

Związkowcy pytali również prezesów spółek węglowych o umowy zawarte na opcje walutowe i potencjalne straty z tym związane. "Chcemy wiedzieć, ile spółek zawarło umowy na opcje walutowe oraz ile straciły wszystkie spółki, które takie umowy zawarły" - pytał Marceli Murawski z "Sierpnia 80".

Jak mówił po obradach Wacław Czerkawski, związkowcy nie otrzymali wyczerpujących odpowiedzi w sprawie opcji, bo - jak mówiono - upublicznienie szczegółowych informacji na ten temat mogłoby narazić spółki na straty.

Podczas spotkania omawiano aktualną sytuację ekonomiczną i finansową spółek węglowych oraz działania zarządów spółek w sprawie kryzysu gospodarczego. Niektórzy związkowcy zarzucali pracodawcom manipulację danymi po to, by uzasadnić zamiar niepodnoszenia w tym roku płac.

Innym tematem obrad było omówienie projektu nowelizacji prawa geologicznego i górniczego. Proponowane w tym dokumencie zmiany omówił wiceminister środowiska, Jacek Jezierski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Górnicze związki i pracodawcy będą nadal negocjować sprawę podwyżek płac