Górnicze związki zadowolone z wycofania ustawy z TK

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-11-2005, 18:26

Przedstawiciele dwóch największych górniczych central związkowych - "Solidarności" i Związku Zawodowego Górników w Polsce z zadowoleniem przyjęli wtorkową decyzję rządu o wycofaniu z Trybunału Konstytucyjnego ustawy o emeryturach górniczych.

Przedstawiciele dwóch największych górniczych central związkowych - "Solidarności" i Związku Zawodowego Górników w Polsce z zadowoleniem przyjęli wtorkową decyzję rządu o wycofaniu z Trybunału Konstytucyjnego ustawy o emeryturach górniczych.

     Ustawa daje górnikom prawo do przechodzenia na emeryturę po 25 latach pracy bez względu na wiek. Zaskarżył ją do TK pod koniec października ustępujący rząd Marka Belki.

     "Na pewno jedną z podstaw decyzji rządu było to, że koszty tej ustawy wcale nie są tak wysokie, jak przedstawiał to poprzedni rząd - są dużo mniejsze" - powiedział PAP szef górniczej "Solidarności" Dominik Kolorz.

    "Drugi aspekt to kwestia pewnej sprawiedliwości społecznej - skoro od blisko 22 lat jest taki, a nie inny system emerytalny dla górników, skoro w kontekście tego systemu w miarę normalnie można te 15 lat na emeryturze przeżyć, to rząd nie zdecydował się na to, żeby górnicy pracując umierali. Z dużym uznaniem przyjmujemy tę decyzję" - stwierdził Kolorz.

    "To decyzja bardzo racjonalna i słuszna, szczególnie cieszy przed Barbórką. Z punktu widzenia rządu również jest dobra, bo likwiduje w zarodku napięcia społeczne, jakie by mogły być, gdyby rząd nie dotrzymał słowa" - ocenił z kolei wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski.

    Jak obliczał w sierpniu resort polityki społecznej, ustawa kosztować będzie budżet państwa około 0,35 proc. PKB rocznie w średnim okresie. Związkowcy nie zgadzają się z wyliczeniami poprzedniego rządu - według ich symulacji, koszty ustawy są ok. trzykrotnie niższe.

     Związkowcy negatywnie odnieśli się do krytyki ustawy wyrażanej przez prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", Henrykę Bochniarz, która zapowiada, że Konfederacja ponownie skieruje ustawę do Trybunału.

    "Lewiatan straszy od dłuższego czasu i dziwimy się, ze nie zajmie się swoimi sprawami, jak chociażby regularne wypłaty dla pracowników, których zatrudnia" - podkreśla Czerkawski.

     Kolorz i Czerkawski powiedzieli, że związki rozważają złożenie zawiadomienia do prokuratury na Henrykę Bochniarz, której zarzucają rozpowszechnianie nieprawdziwych danych, szkalowanie górników i związków zawodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane