Górnicze związki zapowiadają pokojową manifestację w Warszawie

Polska Agencja Prasowa SA
25-07-2005, 16:49

Wtorkowa manifestacja górników w Warszawie w obronie ich prawa do emerytury po 25 latach pracy pod ziemią będzie pokojowa - zapowiadają przedstawiciele górniczych związków, odżegnując się jednocześnie od ewentualnych - jak mówią - prowokatorów, którzy mogliby podgrzewać atmosferę.

Wtorkowa manifestacja górników w Warszawie w obronie ich prawa do emerytury po 25 latach pracy pod ziemią będzie pokojowa - zapowiadają przedstawiciele górniczych związków, odżegnując się jednocześnie od ewentualnych - jak mówią - prowokatorów, którzy mogliby podgrzewać atmosferę.

    Autobusy z górnikami, którzy od rana chcą manifestować przed Sejmem, wyruszą ze Śląska w poniedziałek wieczorem, najdalej krótko po północy. Jako pierwsza, już ok. 21.00, wyjedzie ok. 250-osobowa grupa górników z Zakładu Górniczego Piekary. Godzinę-dwie później pojadą związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, po nich kolejni z Katowic i okolic.

    W sumie - jak powiedział PAP rzecznik górniczej "Solidarności" Jarosław Grzesik - organizatorzy spodziewają się nawet 11 tys. demonstrantów, o tysiąc więcej niż wcześniej zapowiadali. Do górników węgla kamiennego mają dołączyć górnicy z zagłębia miedziowego, a także węgla brunatnego, siarki i soli.

    Około połowę manifestantów mają stanowić członkowie "S", pozostałą część związkowcy z innych organizacji. Na dzień protestu górnicy musieli wziąć w pracy urlopy. Jeżeli nie wszyscy chętni je otrzymali, ostateczna liczba manifestantów może być mniejsza od zapowiadanej przez związkowców.

    Zbiórkę autokarów ze Śląska - jeśli sprawdzą się zapowiedzi związków, może ich być około 200 - wyznaczono na parkingach przed centrum handlowym w Jankach. Tam o czwartej rano rozpocznie się odprawa - każdy autokar otrzyma kolejny numer i zostanie sprawdzony przez policję. W przeszłości, w autobusach górników jadących na manifestację, znajdowano m.in. trzonki od łopat i kilofów oraz potencjalnie niebezpieczne narzędzia. Tym razem ma ich nie być.

    "Zabierzemy ze sobą takie nieodzowne na każdej manifestacji akcesoria jak związkowe chusty, flagi, gwizdki i syreny. Na pewno nie zabraknie też górniczych hełmów. Mamy szczerą nadzieję, że będzie to pokojowa manifestacja i nie znajdą się prowokatorzy, którzy będą chcieli zmienić jej charakter" - powiedział Grzesik.

    Z Janek w kolumnach po kilkanaście autobusów górnicy, w eskorcie policji, mają pojechać na warszawski Torwar, skąd przejdą przed Sejm. Rzecznik przyznał, że związkowcy nie mają zgody władz miasta na przemarsz ulicami. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy mimo to górnicy pójdą z Torwaru w pochodzie, ulicami, czy też chodnikami, w mniejszych grupach.

    Między szóstą a ósmą rano ma rozpocząć się manifestacja przed Sejmem. Związkowcy chcieliby rano wręczyć petycję marszałkowi Sejmu Włodzimierzowi Cimoszewiczowi, a potem uczestniczyć, w kilkuosobowej delegacji, w posiedzeniu Konwentu Seniorów, który może zdecydować o wprowadzeniu obywatelskiego projektu ustawy u emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pod obrady ostatniego w tej kadencji posiedzenia Sejmu.

    Marszałek Sejmu zapowiedział wcześniej, że projekt nie znajdzie się w porządku obrad. Włodzimierz Cimoszewicz poinformował, że Sejm obecnej kadencji nie zajmie się już projektem nowelizacji ustawy emerytalnej. Wyjaśnił, że nie wprowadzi projektu pod obrady, gdyż przyjęcie go kosztowałoby budżet państwa 26 mld zł, a ponadto poprawki podobne do tych, których domagają się związkowcy, rozpatrywano w Senacie.

    Obywatelski projekt nowelizacji zakłada przedłużenie do 2008 r. obecnych uprawnień emerytalnych dla osób zatrudnionych w warunkach szczególnych i uciążliwych. Chodzi m.in. o prawo górników do emerytury po 25 latach pracy pod ziemią.

    Początkowo górnicy zapowiadali, że będą manifestować przed Sejmem w czasie trwania całego posiedzenia, przez kilka dni. Na ten czas chcieli rozbić przed siedzibą parlamentu namioty. Jednak po rozmowach z władzami Warszawy i policją zdecydowali o ograniczeniu protestu do jednego dnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Górnicze związki zapowiadają pokojową manifestację w Warszawie