Górnośląskie wodociągi pozwały Ipopemę

Robert Szklarz
opublikowano: 28-07-2016, 22:00

Samorządowa spółka wodociągowa z Górnego Śląska domaga się od Ipopema TFI 20,55 mln zł.

Dziś w funduszu nie ma ani pieniędzy, ani aktywów o jakiejkolwiek wartości — mówi Łukasz Czopki, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW), którego poprzednie władze na szeroką skalę inwestowały publiczne pieniądze, a część z nich ulokowały w funduszach. Jednym z nich był Ipopema 60 FIZAN. W maju 2012 r. GPW ulokowała tam 15 mln zł, a według ostatniej wyceny z dnia likwidacji funduszu (20 października 2014 r.) aktywa wyceniono na 20,55 mln zł. Po interwencji Komisji Nadzoru Finansowego aktywa przeceniono jednak do 1 mln zł.

— Uważamy, że doszło do naruszenia standardów bezpieczeństwa zarządzania aktywami finansowymi oraz naruszenia wielu przepisów ustawy, w wyniku czego GPW utraciła zainwestowane pieniądze — dodaje Łukasz Czopik. Jak wynika z artykułu 64 ustawy o TFI, towarzystwo ponosi pełną odpowiedzialność za szkody poniesione przez klientów spowodowane niewykonaniem lub niepełnym wykonaniem obowiązków związanych z zarządzaniem portfelem inwestycyjnym, chyba że było to spowodowane okolicznościami, na które TFI nie miało wpływu. Ipopema odrzuca zarzuty i zapowiada kroki prawne w celu oddalenia powództwa. W wydanym przez zarząd oświadczeniu władze TFI tłumaczą, że fundusz mógł paść ofiarą oszustwa. Dokonać go miały osoby działające w imieniu emitenta instrumentów dłużnych nabytych przez fundusz. Jeden z nich ma w tej sprawie postawione zarzuty korupcyjne. Sprawą, w której fundusz zarządzany przez Ipopemę ma status pokrzywdzonego, zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Pozew, który trafił do Ipopemy, to element działań windykacyjnych GPW. Spółka już pod nowym zarządem walczy o odzyskanie pieniędzy, zainwestowanych w fundusze przez poprzedników. Do tej pory ze 100 mln zł udało się odzyskać 75 mln zł. © Ⓟ

52,1 mld zł Takie aktywa zgromadzone są w funduszach rynku niepublicznego, zarządzanych przez Ipopema TFI.

10 tys. zł Taka jest minimalna wpłata do programu inwestycyjnego Autolokacja, oferowanego przez PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Szklarz

Polecane