Gorzej na razie nie będzie

Marek Rogalski
opublikowano: 29-09-2006, 00:00

Przebieg czwartkowej sesji na rynku walutowym był dosyć spokojny jeśli wziąć pod uwagę ostatnie wydarzenia polityczne. Notowania euro wahały się od 3,97 do 3,9870 zł, a dolara od 3,1180 do 3,1360 zł. Widać, że emocje opadają, chociaż część inwestorów postanowiła wstrzymać się z zawieraniem większych transakcji, aż sytuacja się ustabilizuje. Na razie nic na to nie wskazuje.

Nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu raczej nie będzie. Szanse na rozwiązanie Izby też nie są zbyt duże. Do tego potrzeba aż 307 głosów, a opozycja tylu nie ma. Na ryzyko wzrostu nerwowości rynków finansowych zwrócił uwagę nawet prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz.

Patrząc na zachowanie rynku papierów skarbowych, nietrudno zgadnąć, jakie działania podejmowali w ostatnich dniach zagraniczni inwestorzy. Do wzrostu rentowności obligacji przyczyniły się także ostatnie wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP), przygotowujące grunt pod podwyżkę stóp procentowych za kilka miesięcy. Bardzo mocna była wypowiedź Dariusza Filara z RPP, który uważa, że do zacieśnienia polityki monetarnej mogłoby dojść już pod koniec października. Jego zdaniem inflację podbić może większa od prognozowanej dynamika wzrostu jednostkowych kosztów pracy.

W czwartek RPP przyjęła także założenia polityki pieniężnej na przyszły rok. Zdaniem władz monetarnych, w przyszłym roku wzrost gospodarczy wyniesie 5,0 proc., a tempo wzrostu popytu konsumpcyjnego może być jeszcze wyższe. Te informacje pokazują, że fundamenty polskiej gospodarki wciąż będą dobre i to w dłuższym okresie powinno sprzyjać złotemu.

Wydaje się, że w krótkim okresie nasza waluta znalazła punkt równowagi. W najbliższych dniach złoty może nieznacznie się umocnić. O spadek kursu euro poniżej poziomu 3,95 zł będzie jednak trudno.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gorzej na razie nie będzie