Gorzelnie chcą ustawy o biopaliwach

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 06-07-2006, 18:00

Gorzelnie chcą uchwalenia ustawy o biopaliwach, co ma umożliwić zwiększenie produkcji. W 2005 r. firmy te wyprodukowały 260 mln l spirytusu, w tym ok. 100 mln na cele konsumpcyjne - poinformował prezes Związku Gorzelni Polskich Ryszard Wojtasiewicz.

Gorzelnie chcą uchwalenia ustawy o biopaliwach, co ma umożliwić zwiększenie produkcji. W 2005 r. firmy te wyprodukowały 260 mln l spirytusu, w tym ok. 100 mln na cele konsumpcyjne - poinformował prezes Związku Gorzelni Polskich Ryszard Wojtasiewicz.

W czwartek w Sękocinie pod Warszawą odbył się VII zjazd członków Związku Gorzelni Polskich. Uczestniczył w nim wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper.

Wojtasiewicz powiedział, że w tym roku gorzelnie wyprodukują prawdopodobnie ponad 300 mln litrów spirytusu. Od kilku lat zużycie na cele konsumpcyjne utrzymuje się na niezmienionym poziomie, rośnie natomiast zapotrzebowanie na spirytus do celów przemysłowych i energetycznych.

Jak donosi PAP, spirytus kupują od gorzelni głównie dwie firmy paliwowe - PKN Orlen, który dodaje go do benzyny, oraz Lotos. Duża część produkcji sprzedawana jest za granicę, m.in. do Niemiec.

Wojtasiewicz zauważył, że w poprzednich latach wiele zakładów musiało zlikwidować produkcję z powodu niskiej opłacalności produkcji. Obecnie cena spirytusu jest na poziomie 2 zł za litr, co zapewnia opłacalność.

Zdaniem prezesa, gorzelnie będą w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na spirytus, pod warunkiem, że unowocześnią produkcję. Będzie to możliwe, gdy otrzymają finansowe wsparcie ze środków unijnych lub w postaci tanich kredytów.

Lepper poinformował zebranych, że pomoc w modernizacji gorzelni jest uwzględniona w przygotowanym Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013. Gorzelnie będą mogły ubiegać się o współfinansowanie inwestycji modernizacyjnych z unijnych pieniędzy. Gorzelnia będzie mogła otrzymać do 20 mln zł na pokrycie 50 proc. kosztów inwestycji.

Minister zapewnił, że gorzelnie mogą liczyć na pomoc resortu rolnictwa w rozwiązywaniu problemów. Obiecał, że wyda rozporządzenie, które umożliwi gorzelniom ubieganie się o niskoprocentowy kredyt.

Obecnie w Polsce pracuje ok. 200-250 gorzelni. Do Związku Gorzelni Polskich należy 175 firm.

WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Gorzelnie chcą ustawy o biopaliwach