Gorzki zysk Coca - Coli

RB
25-10-2007, 00:00

Za oceanem spada spożycie napojów gazowanych. Koncern chce więc ciąć koszty i zatrudnienie. Oraz promować soki.

Za oceanem spada spożycie napojów gazowanych. Koncern chce więc ciąć koszty i zatrudnienie. Oraz promować soki.

Coca-Cola Enterprises zarobiła w trzecim kwartale więcej, ale nie jest to dobra wiadomość. Największy na świecie dystrybutor napojów, rozprowadzający na rynku USA ponad 80 proc. produkcji Coca--Coli, wypracował 268 mln USD zysku, aż 26 proc. więcej niż przed rokiem. Zawdzięcza to jednak ulgom podatkowym oraz sprzedaży części majątku.

Przychody firmy wzrosły o marne 3,6 proc. — do 5,41 mld USD, co mocno rozczarowało analityków giełdowych. Koncern ma kłopoty ze sprzedażą w USA, największym rynku. Zmalała ona o 2,5 proc. Zmniejszyło się zwłaszcza spożycie napojów gazowanych, sztandarowego produktu Coca-Coli. Lepiej sprzedawały się np. wody mineralne i energetyczny Powerade. Firma wkłada sporo wysiłku i pieniędzy w promocję napojów niegazowanych i soków, które mają zrekompensować skutki odwrotu konsumentów od gazowanych.

W Europie Coca-Coli szło nieco lepiej, ale tylko dzięki słabości dolara. Silne euro zneutralizowało skutki słabej sprzedaży.

W wyniki koncernu biją jednak rosnące ceny materiałów, w tym aluminium niezbędnego do produkcji puszek. Dlatego kierownictwo firmy zakasuje rękawy. I już ma odpowiedź. Będzie cięło etaty. Pracę za oceanem ma stracić 3,5 tys. pracowników, czyli 4,8 proc. zatrudnionych. Usprawniona ma być także sieć dystrybucji.

— Chcemy skonsolidować dostawy — mówi John Brock, szef Coca-Cola Enterprises.

Dostawy będą rzadsze, za to większe, a zamówienia będą zbierane telefonicznie lub e-mailem. Dotychczas spółka robiła to za pośrednictwem przedstawicieli handlowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gorzki zysk Coca - Coli