Gosiewski: Dziś NFZ zdecyduje o dodatkowych 800 mln zł na świadczenia medyczne

opublikowano: 31-05-2007, 09:28

Na zwiększenie świadczeń medycznych w tym roku zostanie przeznaczone dodatkowe 800 mln zł, co prawdopodobnie potwierdzi jeszcze dziś rada Narodowego Funduszu Zdrowia - powiedział w czwartek w  radiowych Sygnałach Dnia wicepremier Przemysław Gosiewski. Zaznaczył, że rząd podjął już w tej sprawie decyzję.

"Rząd podjął decyzję, co ma potwierdzić dziś rada NFZ, że przeznaczamy na zwiększenie świadczeń medycznych 800 mln zł" - mówił Gosiewski. "A jeśli jest więcej na świadczenia, to jest podstawa do wzrostu wynagrodzeń, zatem to dobra wiadomość i dla pacjentów i dla pracowników służby zdrowia". Podkreślił, że jeśli "zwiększa się środki na świadczenia, automatycznie rosną płace". Wynika to z tego, że "w świadczeniu kontraktowym ponad 50 proc. stanowią wynagrodzenia pracowników".

W czwartkowym wywiadzie dla radia RMF FM, Gosiewski, odnosząc się do skali protestów w służbie zdrowia, stwierdził: "Na 775 szpitali, wczoraj strajkowało 170". Zdaniem wicepremiera, należy przypominać o tych proporcjach, gdyż "w mediach często pojawiają się informacje, że wszyscy lekarze strajkują".

Pytany o to, kto dostanie podwyżki w służbie zdrowia, Gosiewski powiedział, że w następnych latach będą zagwarantowane tegoroczne, 30-procentowe podwyżki. "Ale w przyszłych latach podwyżki powinny być dokonywane w sposób równomierny, czyli nie będzie takiej sytuacji, że ktoś otrzyma 100 proc. podwyżki, a pielęgniarki - 5 proc.".

Wicepremier zapewnił, że rozumie postulaty pracowników ochrony zdrowia, tym bardziej, że - jak przyznał - jego mama jest lekarką. Ale stwierdził, że koniecznie "trzeba połączyć prawa pacjenta ze wzrostem płac. Nie może być takiej sytuacji, że rozwiązujemy tylko jedną z tych spraw, bo w postulatach związku ogólnopolskiego lekarzy jest powiedziane tak: dajcie wprost na płace. Czyli wtedy musielibyśmy powiedzieć pacjentom, że nie poprawiamy dostępności usług, a to niedopuszczalne". (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gosiewski: Dziś NFZ zdecyduje o dodatkowych 800 mln zł na świadczenia medyczne