Gosiewski: Jeśli Sejm będzie trwać, PiS zajmie się koalicją z Samoobroną

Internet Securities
opublikowano: 05-04-2006, 10:57

Jeśli wniosek o skrócenie kadencji Sejmu nie zyska poparcia posłów w czwartek, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zajmie się w sobotę ustalaniem warunków koalicji z Samoobroną, zapowiedział w środę szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski. Jeśli dojdzie do stworzenia takiej koalicji, do rządu wejdzie szef Samoobrony Andrzej Lepper.

Jeśli wniosek o skrócenie kadencji Sejmu nie zyska poparcia posłów w czwartek, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zajmie się w sobotę ustalaniem warunków koalicji z Samoobroną, zapowiedział w środę szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski. Jeśli dojdzie do stworzenia takiej koalicji, do rządu wejdzie szef Samoobrony Andrzej Lepper.

„My, oczywiście, sprawy pana Andrzeja Leppera, czy w ogóle warunków rozmów z Samoobroną nie omawialiśmy jeszcze, właśnie temu ma służyć rada polityczna [w sobotę – przyp. ISB]. I dopiero wówczas, po tej radzie, będziemy mogli formułować szczegółowe warunki rozmów” – powiedział Gosiewski w wywiadzie dla radia Tok FM.

„Mamy świadomość, że jeżeli lider danego ugrupowania chce być w rządzie, to niewłączenie go do prac rządowych spowoduje, że ta koalicja będzie nietrwała” – dodał szef klubu PiS.

Gosiewski przyznał, że PiS odnosi się z rezerwą do perspektywy budowania koalicji rządowej z Samoobroną.

„Jesteśmy do tego przymuszeni. Lepszym rozwiązaniem byłoby samorozwiązanie Sejmu” – powiedział.

Debata nad wnioskiem o skrócenie kadencji Sejmu zaplanowana jest na czwartek na godz. 13:00, a głosowanie – najwcześniej na godz. 17:00. Oprócz PiS, poparcie dla wniosku zadeklarował jedynie Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD).

Po nieudanej próbie przekonania Platformy Obywatelskiej (PO) do poparcia wniosku PiS o skrócenie kadencji Sejmu i zgody na majowy wybory, podjętej w ub. tygodniu przez prezydenta, analitycy są już przekonani, że powstanie nowej koalicji rządowej i rekonstrukcja rządu wydają się być prawie pewne.

Zarówno szef PiS Jarosław Kaczyński, jak i prezydent Lech Kaczyński przyznawali, że współtworzyłaby ją Samoobrona. Ostatnio jednak Jarosław Kaczyński wstrzymuje się od deklaracji i podkreśla, że jeśli wniosek o samorozwiązanie upadnie, decyzje w sprawie budowania koalicji podejmą w sobotę władze PiS. (ISB)

tom/dag

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gosiewski: Jeśli Sejm będzie trwać, PiS zajmie się koalicją z Samoobroną