Gosiewski: Prace nad budżetem biegną w sposób zaplanowany

Polska Agencja Prasowa SA
05-01-2006, 13:56

Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski uważa, że ustawa budżetowa na 2006 rok uzyska poparcie Sejmu. Zapowiedział, że poprawki zgłaszane do projektu budżetu zostaną przez jego partię rozważone. Gosiewski zaprzeczył, by w czasie rozmów z liderem LPR Romanem Giertychem padł postulat objęcia przez niego funkcji marszałka Sejmu.

Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski uważa, że ustawa budżetowa na 2006 rok uzyska poparcie Sejmu. Zapowiedział, że poprawki zgłaszane do projektu budżetu zostaną przez jego partię rozważone. Gosiewski zaprzeczył, by w czasie rozmów z liderem LPR Romanem Giertychem padł postulat objęcia przez niego funkcji marszałka Sejmu.

"Klub PiS nie widzi potrzeby rezygnacji z tradycyjnej zasady, że stanowisko marszałka zajmuje przedstawiciel największego ugrupowania parlamentarnego" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Gosiewski.

W ten sposób odniósł się do doniesień medialnych o tym, że lider LPR Roman Giertych uzależnia poparcie Ligi dla rządu od uzyskania funkcji marszałka Sejmu.

Szef klubu PiS powiedział też, że jego środowa rozmowa z Giertychem "przebiegła w dobrym kierunku". "I PiS i LPR są zwolennikami stabilizacji sytuacji w Sejmie. I o tym wczoraj rozmawialiśmy" - dodał.

Gosiewski uważa, że poprawki proponowane do ustawy budżetowej przez kluby parlamentarne są do rozważenia przez PiS. "Prace nad budżetem biegną w sposób zaplanowany. Jeśli chodzi o poprawki - są one do rozważenia przez nasz klub. Stąd sądzę, że prace powinny przebiegać bez większych zakłóceń" - dodał. Podkreślił jednak, że niektóre poprawki do budżetu nie są "najrozsądniejsze".

Wyraził nadzieję, że w trakcie prac sejmowych nad budżetem zostaną zachowane pewne standardy polegające m.in. na tym, że spór toczy się "o kwestie szczegółowe" pod warunkiem, że nie szkodzi się państwu. 

Gosiewski, pytany, jaka jest cena poparcia budżetu przez Samoobronę i LPR powiedział, że środowa rozmowa z Giertychem "nie dotyczyła aż tak szczegółowych kwestii". Podkreślił, że w Sejmie "jest dużo zrozumienia dla potrzeby uchwalenia budżetu". Głosowanie nad projektem budżetu zaplanowano na 14 stycznia.

Zapewnił, że podczas dwustronnych rozmów z LPR i Samoobroną nie padły postulaty dotyczące wejścia do rządu partii Andrzeja Leppera oraz objęcia przez Giertycha funkcji marszałka Sejmu. "Klub PiS nie otrzymał żadnych tego typu propozycji w dwustronnych rozmowach prowadzonych z klubami Samoobrony i LPR" - powiedział Gosiewski.

Szef klubu PiS spekulacjami nazwał doniesienia mediów o konflikcie między władzami PiS a premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem. "To kolejny przykład pewnych wymysłów nie mających większego uzasadnienia w faktach" - powiedział.

Gosiewski był też pytany, jak długo, bez szkody dla państwa, stanowisko ministra skarbu może być nieobsadzone (funkcję tę, do czasu powołania nowego ministra, pełni premier). Według niego, nie powoduje to "szkody dla interesów państwa".

Gosiewski przypomniał, że w poprzedniej kadencji Sejmu Kazimierz Marcinkiewicz był przewodniczącym komisji Skarbu Państwa. "Jest więc osobą, która w tym zakresie ma bardzo dobrą wiedzę" - powiedział.

Odpowiadając na pytanie, czy szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych Wojciech Jasiński (PiS) byłby dobrym ministrem skarbu (według mediów, Jasiński jest jednym z najpoważniejszych kandydatów na to stanowisko) powiedział, że ma on duże doświadczenie "w zakresie finansów i Skarbu Państwa".

Przypomniał, że Jasiński "przez wiele lat kierował departamentem w Najwyższej Izbie Kontroli, ma bardzo dobrą wiedzę o budżecie państwa, o działalności Skarbu Państwa".

Pytany, czy Komisja Finansów Publicznych, po ewentualnym wejściu do rządu Jasińskiego nadal byłaby kierowana przez PiS, odparł: "jest taki zwyczaj, że największy klub ma przewodniczącego tej komisji".(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gosiewski: Prace nad budżetem biegną w sposób zaplanowany