Gosiewski: uzupełnienie umowy koalicyjnej w przyszłym tygodniu

01-06-2007, 15:54

Wicepremier Przemysław Gosiewski powiedział w  piątek dziennikarzom, że chce, aby porozumienie uzupełniające umowę koalicyjną zostało uzgodnione w przyszłym tygodniu. Zapewnił, że rozmowy koalicyjne przebiegają dobrze.

"Jeśli chodzi o najważniejszą sprawę, czyli zakres prac ustawodawczych, to praktycznie jest już ona uzgodniona w 95 proc. Mam nadzieję, że w poniedziałek sprawy te będą domknięte" - podkreślił.

"Jeżeli te sprawy rozwiążemy, będziemy bardzo szybko mogli przystąpić do podpisania (aneksu do umowy koalicyjnej - PAP). Ale to już zależy od naszych partnerów, kiedy będą gotowi" - wyjaśnił Gosiewski.

Na pytanie dziennikarzy, czy oczekiwania LPR i Samoobrony w sprawie budżetu nie są zbyt wygórowane, odpowiedział: "we wszystkich sprawach znajdujemy dobry język i porozumienie".

Koalicjanci spotkali się w środę, a następnie w czwartek w Kancelarii Premiera. W ostatnim spotkaniu wzięli udział Janusz Maksymiuk i Krzysztof Filipek z Samoobrony, z ramienia PiS - minister w Kancelarii Premiera Adam Lipiński, LPR reprezentowali Wojciech Wierzejski i Daniel Pawłowski.

Maksymiuk poinformował po spotkaniu, że powstanie aneks do umowy koalicyjnej zawierający spis kilkudziesięciu projektów ustaw, nad którymi koalicja będzie pracować. Jak dodał, Samoobrona przedstawiła propozycje m.in.: o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidującym zwolnienie z podatku osób o dochodach poniżej minimum socjalnego, o płacy minimalnej i swobodzie działalności gospodarczej.

Kolejne propozycje to ustawy: o bioenergii, funduszu ryzyk katastroficznych, Agencji Nieruchomości, gospodarce odpadami i gospodarce wodnej.

LPR chce z kolei wprowadzić do umowy koalicyjnej projekty dotyczące m.in. prorodzinnych zmian w podatkach (chodzi o wspólne opodatkowanie rodziców i dzieci) oraz dobrowolności w korzystaniu z otwartych funduszy emerytalnych.

W poniedziałek ma dojść do spotkania premiera Jarosława Kaczyńskiego i wicepremierów: Romana Giertycha (LPR) i Andrzeja Leppera (Samoobrona).(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gosiewski: uzupełnienie umowy koalicyjnej w przyszłym tygodniu