Gosiewski: Współpraca PiS z Samoobroną jedynie w Sejmie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-01-2006, 16:58

Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski powiedział, że jego ugrupowanie jest zainteresowane współpracą z Samoobroną, ale w Sejmie. W ten sposób skomentował propozycję Samoobrony wejścia do rządu.

Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski powiedział, że jego ugrupowanie jest zainteresowane współpracą z Samoobroną, ale w Sejmie. W ten sposób skomentował propozycję Samoobrony wejścia do rządu.

Lider Samoobrony Andrzej Lepper zaproponował w środę po raz kolejny, aby jego partia weszła do rządu. Podkreślił, że tę propozycję składa PiS po raz ostatni. Poinformował, że Samoobronę najbardziej interesują resorty: rolnictwa, polityki społecznej, gospodarki oraz środowiska.

Szef klubu PiS ocenił, że propozycje o jakich mówi Samoobrona powinny być przedstawiane w rozmowach dwustronnych. "Żadnej takiej propozycji nie było. Czasem napływają takie sygnały, ale nie uważamy, by miały one charakter wiążący" - dodał.

Zaznaczył jednocześnie, że PiS jest zainteresowane współdziałaniem z Samoobroną w Sejmie, ale - jak dodał - musi ono dotyczyć określonych warunków. "Jest kilka bardzo istotnych projektów ustaw: o urzędzie antykorupcyjnym, o komisji prawdy i sprawiedliwości, pakiet ustaw ułatwiających działalność drobnym przedsiębiorcom, ustawa o naprawie państwa. To jest podstawa współdziałania w parlamencie z różnymi siłami politycznymi, w tym z Samoobroną" - podkreślił Gosiewski.   

Zaznaczył, że PiS, jako największy klub w Sejmie, chce zrealizować kilka istotnych kwestii. "I jesteśmy otwarci na rozmowy z ugrupowaniami, które chcą z nami współpracować" - dodał. Pytany, co będą miały z tego współpracujące z PiS partie, odparł: "tworzymy wielkie rzeczy dla Polaków, poza tym to będzie pokazywało siłę i żywotność parlamentu".

Gosiewski nie odpowiedział na pytanie, kto - po wtorkowej dymisji Andrzeja Mikosza - zostanie nowym ministrem skarbu. "Są rozważane różne kandydatury, ale wiem, że premier w niedługim czasie podejmie ostateczną decyzję" - powiedział jedynie.

Pytany o ewentualną dalszą rekonstrukcję rządu, szef klubu PiS powiedział: "Premier stworzył dobry zespół, ale jeśli go będzie chciał ulepszać, to jest to wola premiera, a my mamy do niego wielkie zaufanie".

Szef Samoobrony Andrzej Lepper powiedział PAP, że stanowisko PiS w sprawie koalicji rządowej utwierdza go w przekonaniu, iż w trakcie kolejnych głosowań w Sejmie, Samoobrona nie musi zwracać uwagi na PiS.

"W imię czego mamy popierać projekty PiS, jak nie ma podpisanej umowy koalicyjnej? Nie mamy po co ryzykować, dlatego będziemy popierać jedynie projekty dobre dla Polski i zgodne z naszym programem" - podkreślił.

Zdaniem Leppera, koalicja PiS, Samoobrony i jeszcze jednej partii byłaby dobra dla Polski i zapewniłaby potrzebną stabilność na scenie politycznej. "Ale jak nie chcą, to sami skazują się na problemy w Sejmie" - ocenił. Jak dodał, w sprawie swojego apelu oczekuje na oficjalne stanowisko szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Również wiceszef Samoobrony Krzysztof Filipek powiedział PAP, że stanowisko PiS pokazuje, iż Samoobrona "nie jest w żaden sposób zobligowana" do popierania kolejnych projektów ustaw autorstwa PiS i wspólnego głosowania. Jak dodał, niechęć PiS do koalicji z Samoobroną, to przede wszystkim problem samego PiS.

"PiS będzie musiało w każdej sprawie, przy każdym projekcie ustawy szukać poparcia i sklecać różnorakie koalicje. To na pewno nie służy stabilizacji" - ocenił Filipek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gosiewski: Współpraca PiS z Samoobroną jedynie w Sejmie