Gospodarka u progu rewolucji

Tekst sponsorowany
opublikowano: 19-11-2017, 22:00

Tworzenie unikalnego DNA w przedsiębiorstwach, rozwój sztucznej inteligencji i ekologia w branży motoryzacyjnej oraz zmiany w przepisach podatkowych — takie aspekty poruszano na konferencji Toyota Business Plus

Cykl spotkań, zorganizowanych przez firmę Toyota Motor Poland i „Puls Biznesu” w Warszawie i w Poznaniu, był adresowany do menedżerów małych przedsiębiorstw. Podczas paneli dyskusyjnych uczestnicy zapoznali się z kuluarami japońskiej filozofii zarządzania opartej na standardach wypracowanych przez koncern Toyoty. Zagadnienia związane z rozwojem sztucznej inteligencji i jej zastosowaniem w motoryzacji oraz zmiany, jakie szykują się w najbliższym roku w polskich przepisach podatkowo-finansowych — stanowiły merytoryczne centrum konferencji. Ich uczestnicy mogli również zapoznać się z ekologiczną ofertą flotową japońskiego producenta. Nie obyło się bez konkursu — a zadanie, jakie czekało na gości, okazało się kreatywną zabawą, polegającą na wymyśleniu nowych słów dla skrótu C-HR. Autorzy najciekawszych pomysłów mogli spędzić weekend z Toyotą C-HR.

Usprawnienia i innowacje

Duże zainteresowanie wzbudziła, przedstawiona przez Annę Głogowską, ekspertkę ds. personalnych i trenerkę wewnętrzną Toyota Motor Poland, koncepcja Toyota Way, opierająca się na nieustannymusprawnianiu działających procedur oraz szacunku dla ludzi — zarówno zatrudnionych w koncernie, jak i klientów. Znaczną częścią strategii rozwoju koncernu stanowi również innowacyjność — podstawa rozwoju współczesnych przedsiębiorstw, od wielkich gigantów począwszy, a skończywszy na świeżych start-upach. Jak tłumaczył Andrzej Szałek, ekspert nowych technologii w Toyota Motor Poland, w motoryzacji wykorzystywana jest na coraz większą skalę sztuczna inteligencja oparta na sieciach neuronowych i logice rozmytej. Systemy komputerowe coraz sprawniej symulują ludzkie myślenie — zbudowane na wzór układu nerwowego człowieka, mają zdolność do uczenia się. I, zdaniem specjalistów, najważniejszym kierunkiem rozwoju motoryzacji — obok rozwoju napędów alternatywnych, czyli hybrydowych, elektrycznych, wodorowych itd., stanie się rozwój pojazdów autonomicznych. Na tym polu nauka już dogania fikcję literacką. Przykładowo, główny bohater filmu „Raport mniejszości”, grany przez Toma Cruise’a, prowadzi lexusa zdolnego samodzielnie się poruszać i wyposażonego w biometryczny system bezpieczeństwa. Choć akcja filmu rozgrywa się w 2054 r., według ekspertów, już w 2035 r. po drogach całego świata poruszać się będzie ponad 20 mln samojezdnych aut! Już dziś w samochodach instalowane są bardzo zaawansowane systemy, zwiększające bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Andrzej Szałek w swoim wystąpieniu przedstawiał systemy bezpieczeństwa, rozwiązania techniczne i technologiczne oferowane przez Toyotę, które wytyczają kierunki rozwoju branży transportowej zmierzające do autonomizacji. Ekspert przedstawił również ekologiczną ofertę Toyoty, prezentując m.in. możliwości samochodu wodorowego — Toyota Mirai.

W nowej rzeczywistości

Temat, który wywołał wiele pytań i kontrowersji, wiązał się z planowanymi zmianami w przepisach fiskalnych. Podczas jednej z debat eksperci PwC, Taxteam, Tax Care oraz SAGE wskazywali, że tych zmian szykuje się naprawdę sporo, i to już niebawem. Nowe przepisy mogą mocno uderzyć w przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy się do nich nie przygotują. Do tych najistotniejszych należy wprowadzenie obowiązku sporządzania jednolitego pliku kontrolnego (JPK), który stanowi zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy. W przyszłym roku ma wejść w życie także ustawa o STIR. Jest to akronim słów System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej, wykorzystywanej do uszczelniania VAT — algorytm fiskusa będzie oceniał ryzyko przedsiębiorców i mógł blokować ich konta. Trzecią, niebagatelną nowością jest możliwość podzielonej płatności w VAT, tzw. split payment. — Cyfryzacja podatków zmienia naszą rzeczywistość. Jesteśmy w punkcie zwrotnym, jeśli chodzi o sposób prowadzenia księgowości i dokonywania rozliczeń. Warto więc przyjrzeć się procesom biznesowym oraz zasadom obsługi podatków, które realizowane są w organizacji, i sprawdzić, czy nie ma tam czegoś, co warto z perspektywy ryzyka podatkowego usprawnić — przekonywał uczestników Bogdan Zatorski, ekspert konsultingu biznesowego w Sage.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tekst sponsorowany

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu