Gospodarcza siła Warmii i Mazur

Materiał partnera
opublikowano: 21-11-2017, 16:04
aktualizacja: 21-11-2017, 16:06

Wyjątkowe walory przyrodnicze to atut Warmii i Mazur, wykorzystywany nie tylko w dynamicznie rozwijającej się turystyce, ale przede wszystkim w obszarach inteligentnych specjalizacji, stanowiących gospodarczą siłę regionu.

– Idea specjalizacji polega na prostej zasadzie, żeby rozwijać to, co już robimy dobrze – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Wybierając te specjalizacje, wiedzieliśmy, że doskonaląc już rozwinięte branże, generujemy pewnego rodzaju efekt domina – jeden sektor ciągnie za sobą kolejne.

Przemysł drzewny i meblarstwo To jedna z wiodących branż na Warmii i Mazurach. Wynika to nie tylko z naturalnych warunków, ale i tradycji. Prawie 1/3 powierzchni województwa zajmują lasy, nie dziwi więc silna od lat pozycja sektora meblarskiego, który obecnie stanowi prawdziwą europejską czołówkę. Region odnotowuje najwyższy wskaźnik koncentracji producentów mebli w Europie. W sektorze zatrudnionych jest ponad 16 tys. osób. Ekonomia wody Mazurskie jeziora, jako jedyne miejsce w Europie, znalazły się w prestiżowym gronie 14 najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Ponad 20 proc. powierzchni województwa to woda, co daje regionowi pierwsze miejsce w kraju. Ta specjalizacja pozwala rozwijać nie tylko sporty wodne, turystykę czy transport, ale także szkutnictwo. Na Warmii i Mazurach prężnie działają stocznie jachtowe, których łodzie znajdują nabywców na całym świecie.

Żywność wysokiej jakości Specjalizacja jest widoczna w przemyśle rolno -spożywczym i polega na dynamicznym rozwoju lokalnego rolnictwa i tradycyjnym przetwórstwie żywności z surowców regionalnych. Województwo może się pochwalić pierwszym miejscem w Polsce pod względem liczby producentów ekologicznych – działa ich tu ponad 4 tys. Aż 29 wyrobów z Warmii i Mazur znajduje się na liście produktów tradycyjnych. Nowoczesne technologie Zarówno sektory gospodarki uznane za inteligentne specjalizacje, jak i pozostałe dziedziny nie mogą rozwijać się bez technologii i innowacji.

Na uczelniach Warmii i Mazur ponad 1,6 tys. studentów kształci się na kierunkach bezpośrednio związanych z informatyką. W województwie prężnie funkcjonują firmy prowadzące działalność związaną z oprogramowaniem i doradztwem, zajmujące się przetwarzaniem danych i zarządzaniem stronami internetowymi, a także produkujące komputery. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu