Gospodarcze Maliny 2010

DI
opublikowano: 10-02-2011, 00:00

Oto druga odsłona plebiscytu "Pulsu Biznesu" i Pracodawców RP. Nagrodzimy w nim Gospodarczymi Malinami tych, którzy w 2010 r. negatywnie wpłynęli na polską gospodarkę, szkodzili przedsiębiorczości, psuli standardy rynku kapitałowego lub łamali dobre obyczaje biznesowe.

Spośród nadesłanych przez czytelników i internautów licznych propozycji wybraliśmy najciekawsze i najlepiej uzasadnione. Teraz decyzja należy do czytelników — w głosowaniu internetowym zdecydują, komu spośród kandydatów należy się nagroda. Można oddać po jednym głosie w każdej kategorii. Głosowanie odbywa się do końca lutego na stronie:

Polityk/urzędnik

Jacek Rostowski minister finansów

Zgłoszony za wprowadzenie podwyżki stawek VAT i skasowanie odliczeń tego podatku przy zakupie samochodów i paliwa przez przedsiębiorców. Minister zaniechał poważniejszych oszczędności budżetowych. Zamiast tego wybrał demontaż reformy emerytalnej — odebranie części składek OFE i oddanie ich ZUS. Od miesięcy blokuje wprowadzenie nowego systemu grantów dla inwestorów. Ponadto bez walki oddał przynależną Polsce posadę wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Jolanta Fedak

minister pracy

Zgłoszona za godny lepszej sprawy upór w rozwalaniu systemu emerytur kapitałowych w Polsce. Szkoda, że swojej niespożytej energii pani minister nie poświęciła np. na podniesienie wieku emerytalnego, przeniesienie bogatych rolników z KRUS do powszechnego systemu emerytalnego czy uelastycznienie systemu zatrudnienia kobiet, by pozwalał lepiej łączyć macierzyństwo z pracą.

Cezary Grabarczyk minister infrastruktury

Zgłoszony za wieloletnie tolerowanie zaniedbań inwestycyjnych w podlegającej jego ministerstwu grupie PKP, a także bałaganu organizacyjnego na kolei, którego skutkiem był m.in. chaos przy zmianie rozkładu jazdy w 2010 r. Ponadto minister mamił opinię publiczną, że program budowy dróg w Polsce jest realny i niezagrożony, a potem, szukając oszczędności, niespodziewanie poszatkował go, mimo protestów środowisk samorządowych.

Przedsiębiorca/pracodawca

Producenci farb i markety budowlane

Zgłoszeni za zmowy cenowe. W maju 2010 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uderzył w kartel Tikkurilli, producenta farb, oraz marketów budowlanych Praktiker i Castorama. Niedawno zaś rozbił kolejny — farbiarskiego koncernu Akzo Nobel i marketów Leroy Merlin, Obi, Praktiker i Castorama. Od 2005 do 2010 r. urząd antymonopolowy prowadził osiem postępowań dotyczących zmowy cenowej na rynku farb i lakierów. Niektórzy winowajcy sprytnie uniknęli kary, idąc na współpracę z UOKiK. Na innych urząd nałożył 270 mln zł kary. Część firm próbowała odwoływać się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale bezskutecznie. Na wyznaczenie rozprawy czeka Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka.

Inwestor/menedżer spółki giełdowej

Piotr Tymochowicz były prezes notowanej na NewConnect spółki Infinity

Zgłoszony za okłamywanie inwestorów: sprzedaż akcji mimo wcześniejszych deklaracji, że tego robić nie zamierza. Za niezrealizowanie żadnego z projektów zapowiadanych szumnie w mediach — w rezultacie kurs Infinity zjechał z 2,39 zł do 0,20 zł. Jego działania znacznie obniżyły standardy przejrzystości spółek notowanych na NewConnect.

Wojciech Buczkowski prezes Komputronika

Zgłoszony za złą komunikację z rynkiem. W czerwcu Komputronik poinformował, że zależną od niego firmę Karen odkupi "amerykański inwestor". Kursy obu firm — Komputronika i Karenu — wystrzeliły. Inwestorzy spodziewali się pojawienia technologicznego giganta lub przynajmniej funduszu z USA. Prezes nie rozwiewał wygórowanych nadziei. Ostatecznie okazało się, że "amerykańskim inwestorem" jest mało znana obywatelka USA Halina Paszyńska. I choć transakcja wydawała się mieć same plusy — wraz z Karenem Komputronik pozbył się długów Techmeksu, ale zostawił sklepy i dostał gotówkę — niesmak pozostał.

Andrzej Wojciechowicz do października 2010 r. prezes Bomi

Zgłoszony za to, że zarząd ukrywał przed inwestorami niewygodne informacje o nietrafionych lokalizacjach delikatesów. Zamiatając sprawę pod dywan, naraził ich na duże straty (50 proc.), gdy kurs tąpnął po ogłoszeniu straty za III kw. 2010 r. i prognozie odpisów na dalsze 80 mln zł. W rezultacie roczna strata spółki ma przekroczyć 100 mln zł.

Instytucja

PO, PSL, PiS, SLD

PO została zgłoszona do Malin za niewywiązanie się z wyborczych obietnic dotyczących ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej. Unikała rozwiązań, które pomogłyby gospodarce, ale jednocześnie mogły zepsuć jej wizerunek. Wraz z PSL zdecydowała się na demontaż systemu emerytalnego i podwyżkę VAT.

PiS i SLD natomiast zasłużyły na nominację za długie ignorowanie gospodarki, jako obszaru konstruktywnych działań opozycji. Dopiero pod koniec kadencji zabierają się do tworzenia alternatywnego wobec rządzących programu gospodarczego.

PFRON

Fundusz zgłoszony za nadmierne przywiązanie do wskaźnika Altmana. Setkom firm, które nie przeszły wymyślonego w latach 60. testu płynności, fundusz wstrzymywał dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych. Przedsiębiorcy tłumaczyli, że wskaźnik ma ograniczenia i często krzywdzi firmy w przyzwoitej kondycji. PFRON odpowiadał, że mogą to udowodnić, pokazując, że terminowo płacą składki ZUS, pensje czy raty kredytów.

Prokuratura Apelacyjna w Katowicach

Za roszczenie sobie prawa do wyręczania akcjonariuszy w ocenie granic dopuszczalnego ryzyka biznesowego ponoszonego przez zarządy spółek. Prokuratura postawiła Ryszardowi Krauzemu, prezesowi Prokom Investments, zarzut działania na szkodę spółki — dotyczył udzielenia w 2006 r. pożyczki 3 mln zł spółce King King. Zdaniem śledczych, przestępstwem miało być udzielenie pożyczki niewypłacalnej firmie bez jakiegokolwiek zabezpieczenia oraz niewzywanie King King do oddania długu. Ryszard Krauze broni się, że Prokom nie poniósł żadnej straty, bo wierzytelność sprzedał z zyskiem 1 mln zł. To jednak prokuratury nie interesuje. Organizacje biznesowe alarmują, że takie praktyki prokuratury mogą doprowadzić do sparaliżowania każdej firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane