Gospodarczy barometr nadal wskazuje na recesję

JKW
opublikowano: 23-02-2009, 00:00

Nastroje w firmach są najgorsze od początku dekady. Niestety, to od nich zależy przyszłość gospodarki.

Nastroje w firmach są najgorsze od początku dekady. Niestety, to od nich zależy przyszłość gospodarki.

Przedsiębiorcy coraz ciemniej widzą swoją przyszłość. Wskaźniki koniunktury gospodarczej w lutym po raz kolejny się osunęły. W przetwórstwie przemysłowym, budownictwie oraz transporcie i gospodarce magazynowej lutowe wyniki badania nigdy nie były tak złe w prawie dziesięcioletniej historii badania. Nieco lepiej jest w handlu i większości działów usług, ale i tam nastroje się pogarszają.

okiem EKSPERTA

Marta Zagajewska-Petka

ekonomistka Raiffeisen Banku

Nie widać drogi wyjścia

Wskaźniki koniunktury cofają się do poziomów najgorszych w całej najnowszej historii Polski. Są już niżej niż w czasie poprzedniego kryzysu gospodarczego na początku dekady, a prawdopodobnie będą dalej spadać, ponieważ obecne kłopoty są poważniejsze. Nawet przedsiębiorcy z handlu detalicznego i usług mają coraz gorszą wizję przyszłości. Tu wskaźniki nie są jeszcze tak słabe jak w przemyśle czy budownictwie, ale prędzej czy później też sięgną bardzo niskich poziomów. Te sektory odczuwają bowiem kryzys z opóźnieniem. Kiedy nastroje zaczną się poprawiać? To zależy od tego, jak szybko z kryzysem poradzą sobie gospodarki USA i strefy euro, a odpowiedzi na to pytanie nie znają nawet tamtejsze banki centralne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane