Gospodarka Arabii Saudyjskiej znów się skurczyła

opublikowano: 02-10-2017, 13:27

Po raz pierwszy od ostatniego globalnego kryzysu finansowego gospodarka Arabii Saudyjskiej odnotowała drugi z rzędu spadkowy kwartał, po tym jak królestwo spomiędzy Zatoki Perskiej a Morza Czerwonego boryka się z negatywnymi implikacjami niskich cen ropy i próbuje zmienić orientację gospodarki i zreformować jej struktury, donosi Bloomberg.

PKB Arabii Saudyjskiej spadło w okresie kwiecień-czerwiec 2017 r. o 1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, kiedy to odnotowano rozwój na poziomie 0,9 proc. W pierwszych trzech miesiącach br. gospodarka skurczyła się natomiast o 0,5 proc.

Jeszcze słabiej wynik prezentuje się w przypadku PKB opartego o ropę, notując 1,8-proc. spadek. Wynika to z uzgodnionych w ramach umowy kartelu OPEC i kilku innych czołowych producentów ropy cięć w wydobyciu surowca, co ma na celu zredukować nadpodaż czarnego złota na globalnym rynku i ustabilizować ceny ropy.

Bez uwzględniania branży wydobywczej, aktywność w sektorze prywatnym wzrosła o 0,4 proc. wobec rozwoju o 0,9 proc. w poprzednim kwartale. Z kolei sektor rządowy rozwijał się w tempie niemal 1 proc.

Sektor budowlany zmniejszył do 1,6 proc. dynamikę spadku po zjeździe o 3 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. 

To co obserwujemy, to stagnacja w działalności poza sektorem naftowym – ocenia Monica Malik, główna ekonomistka w Abu Dhabi Commercial Bank.  Dodaje, że dane z drugiego kwartału wskazują na bardzo niski poziom popytu nawet po tym, jak rząd cofnął decyzję o wycofaniu lub zamrożeniu premii i dodatków dla pracowników państwowych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gospodarka Arabii Saudyjskiej znów się skurczyła