Gospodarka Danii łapie zadyszkę

opublikowano: 31-08-2015, 10:43

Ekspansja gospodarcza Danii wyhamowała m.in. z uwagi na spadek dynamiki eksportu i popytu gospodarstw domowych, donosi Bloomberg.

Produkt krajowy brutto zwiększył się o 0,2 proc.  w drugim kwartale z 0,5 proc. trzy miesiące wcześniej, wynika z wstępnych danych urzędu statystycznego w Kopenhadze.

W żaden sposób nie można tego odczytu traktować jako silnego, nawet na tle ujemnych dynamik wielu innych krajów – ocenia Helge Pedersen, główny ekonomistka banku Nordea.

Eksport zmniejszył się o 2,2 proc., po wzroście o 1,8 proc. w I kwartale 2015. Wydatki gospodarstw domowych spadły z kolei o 0,5 proc. po wzroście o 0,6 proc. Wzrost w drugim kwartale był napędzany przez nakłady inwestycyjne, które wzrosły o 0,8 proc. i przez wzrost zapasów o 0,2 proc.

Publikacja raportu o PKB ma miejsce w tydzień po tym, jak rząd obniżył prognozę wzrostu gospodarczego do 1,5 proc. na bieżący rok  i 1,9 proc. w 2016 r. Korektę uzasadniono powolnym tempem ożywienia popytu krajowego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gospodarka Danii łapie zadyszkę