Gospodarka i edukacja stawiane na nogi

Citibank Handlowy
opublikowano: 08-12-2006, 00:00

Był jednym z ważniejszych działaczy gospodarczych Kongresówki. Odcisnął swoje piętno na wielu udanych przedsięwzięciach gospodarczych tamtego okresu.

Gdy zmarł na emigracji, w 1878 r. we Francji, pozostało po nim 20 mln rubli. Jak na tamte czasy była to ogromna fortuna. Gromadząc ją przez lata, zapracował jednocześnie na miano jednego z najważniejszych działaczy gospodarczych Królestwa Polskiego.

Trochę polityki…

Początki działalności Leopolda Kronenberga przypadają na okres bezpośrednio po powstaniu listopadowym. Wtedy powrócił ze studiów w Niemczech i zajął się prowadzeniem domu bankowego, który odziedziczył po zmarłym w 1826 r. ojcu Samuelu. Już w 1851 r., z niewyróżniającej się wśród innych tego typu instytucji stał się on wielką firmą bankową. Wpłynęły na to zyski z dzierżawy monopolu tytoniowego w Królestwie Polskim w latach 1840-60. Kroneberg zreorganizował go i postawił na takim poziomie, że dostał zaproszenie do Petersburga, by i tam uporządkować gospodarkę monopolową.

W 1859 r. nabył „Gazetę Codzienną”, dzięki której kształtował opinię publiczną w duchu burżuazyjno-liberalnym. W 1861 r. z jego inicjatywy powołano tzw. Delegację Miejską, czyli przedstawicielstwo bogatego mieszczaństwa sprawujące faktyczną władzę w Warszawie. Utrzymywała ona w granicach legalizmu manifestacje patriotyczne i wymogła na carskim namiestniku pewne ustępstwa, m.in. usunięcie znienawidzonego policmajstra i uwolnienie niektórych aresztowanych za działalność niepodległościową. Sam Leopold Kornenberg był reprezentantem obozu Białych, a więc głoszącego hasła niepodległościowe, lecz sprzeciwiającego się dążeniom powstańczym.

…nie zaszkodziło biznesowi

Po upadku powstania styczniowego dość szybko ponownie zajął się biznesem. W latach 1864-67 wybudował kolej warszawsko-terespolską z dworcem przy ul. Kijowskiej (obecny dworzec Wschodni w Warszawie). W 1869 r. opanował zarząd najstarszej w Królestwie Polskim kolei warszawsko-wiedeńskiej. W 1870 r. założył Bank Handlowy w Warszawie (posługujący się obecnie nazwą Citibank Handlowy). Zorganizował Towarzystwo Fabryk Cukru oraz Towarzystwo Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych. Przyczynił się do rozwoju warszawskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, specjalizującego się w ubezpieczeniach od ognia (80 proc. składek), Kasy Przemysłowej i instytucji udzielających kredytów hipotecznych — działającego od 1825 r. Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego udzielającego pożyczek właścicielom majątków rolnych oraz powstałego w 1870 r. Towarzystwa Kredytowego Miasta Warszawy, koncentrującego się na obsłudze właścicieli nieruchomości w stolicy.

Pod koniec życia wrócił do działalności społecznej. Sam, będąc absolwentem Instytutu Politechnicznego w Warszawie (jeden z protoplastów dzisiejszej Politechniki Warszawskiej), wspierał Szkołę Techniczną przy kolei warszawsko-wiedeńskiej, a w 1875 r. założył Szkołę Handlową (obecnie Szkoła Główna Handlowa).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Citibank Handlowy

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu