Gospodarka idzie w dobrym tempie

JKW
opublikowano: 19-02-2008, 00:00

W 2008 r. PKB wzrośnie 5,5 proc. — prognozuje resort gospodarki. Ceny też pójdą w górę, ale niewiele – o 2,5 proc.

W 2008 r. PKB wzrośnie 5,5 proc. — prognozuje resort gospodarki. Ceny też pójdą w górę, ale niewiele – o 2,5 proc.

W 2008 r. wzrost gospodarczy wyniesie 5,5 proc. (o 1 pkt proc. mniej niż w poprzednim roku) — wynika z kwartalnego raportu Ministerstwa Gospodarki. Zdaniem ekspertów resortu, Polska gospodarka znajduje się w fazie szybkiego rozwoju.

„Źródła wzrostu (ożywienie popytu inwestycyjnego, stabilny, wysoki wzrost konsumpcji i dynamicznie rosnący eksport) wskazują na to, że obecnie obserwowane tendencje mają charakter trwały” — czytamy w raporcie.

Ministerstwo prognozuje, że w 2008 r. nakłady na inwestycje wzrosną o 14,5 proc. — tak wysoka dynamika będzie efektem pieniędzy z Brukseli. Inne dane makroekonomiczne również mają potwierdzać dobrą sytuację. Produkcja sprzedana w przemyśle wzrośnie o około 8,5 proc., w budownictwie natomiast o 12 proc. (w obu przypadkach dynamika utrzyma się na podobnym poziomie do tej z roku poprzedniego). Spożycie indywidualne będzie wyższe o 6 proc., utrzymają się także wysokie obroty w handlu zagranicznym — eksport wyniesie 112,9 mld EUR, import — 131,2 mld EUR.

Najbardziej zaskakująca jest prognoza inflacji. Zakłada, że ceny wzrosną o 2,5 proc. Analitycy rynkowi spodziewają się znacznie wyższej dynamiki (3,5-4 proc).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane