Gospodarka jak giełda

Maciej Zbiejcik
05-03-2007, 00:00

wyniki spółek Branżowy ranking potwierdza trendy

Ubiegły rok należał do spółek budowlanych, metalowych i handlowych. W 2006 r. branże te mocno wsparły wzrost gospodarczy. Nic dziwnego, że również na giełdzie właśnie one najszybciej mnożyły zyski. Zsumowany wynik netto firm z szerokiej branży budowlanej wzrósł aż o 153 proc. Inwestorzy to wyprzedzili, bo w ubiegłym roku indeks WIG-Budownictwo zyskał ponad 148 proc., najwięcej z indeksów sektorowych. Na razie nieco na wyrost.

Znacząca poprawa wyników branży to nie jest jeszcze wyłącznie skutek wielkich kontraktów z wysokimi marżami, ale także restrukturyzacji, przeszacowania aktywów i innych zabiegów księgowych. Ale wkrótce boom budowlany uwidoczni się w wynikach wszystkich spółek. Na razie jest w zyskach Ganta, GTC, Domu Development i Echa. Warto dodać, że marża netto dla giełdowej budowlanki wzrosła z 5 proc. do ponad 10 proc.

Globalna analiza rezultatów wszystkich spółek nieco chłodzi nastroje. Wiele giełdowych branż w ubiegłym roku zwiększało zyski w tempie dwucyfrowym. Ale pierwsze 244 firmy (bez banków) poprawiły zysk netto o niespełna procent. Przesądziły o tym gorsze wyniki przedstawicieli sektora chemicznego, paliwowego oraz telekomunikacyjnego. Cieszyć może za to 22-procentowe tempo wzrostu zsumowanych przychodów.

Dobra koniunktura sprzyjała w 2006 r. spółkom z branży metalowej. Wzrost popytu i cen na stal był szczególnie widoczny w drugiej połowie roku. Metale strategiczne (miedź i aluminium) apogeum wzrostów przeżywały w pierwszej części 2006 r. Dzięki temu wiele firm z branży mogło pochwalić się trzycyfrową dynamiką zysku netto. Do tego trzeba dodać wyższy o 1,4 mld zł zysk KGHM. Ale w tym roku nie musi być tak dobrze. Są prognozy mówiące, że w 2007 r. podaż miedzi przewyższy zapotrzebowanie.

Wzrost popytu konsumpcyjnego napędza zyski spółek handlowych. Świetnie sprzedaje się odzież i obuwie, a nawet biżuteria. Firmy te poprawiły przychody o 18 proc., a zysk netto aż o 52 proc. Wzrost konsumpcji pomagał także branży spożywczej. Wiele spółek mimo dość wysokiej bazy ubiegły rok zakończyło pokaźnym wzrostem przychodów. Tu warto wspomnieć o Wawelu oraz Dudzie. W sumie przychody oraz zyski branży spożywczej rosły w tempie dwu- cyfrowym. Ale są jeszcze rezerwy, bo marża netto minimalnie spadła — do 6,4 proc.

Pewnym zaskoczeniem może być dość duża dynamika zysków w branży informatycznej. Sporo mówiło się, że wyniki największych przedstawicieli sektora mogą ucierpieć w związku z odwlekającymi się kontraktami w administracji. Ale wiele spółek IT świetnie sobie radzi, korzystając z rozwoju firm prywatnych, które muszą inwestować. Wyróżnić tu można chociażby Comarch i Asseco Poland.

Wzrost zysków w sektorze drzewnym to w dużej mierze zasługa jednej firmy. Chodzi o Mondi, które w związku z wysokimi cenami papieru w zeszłym roku osiągnęło blisko 100-procentową dynamikę zysku netto. Rosnące ceny drewna sprawiły, że nie popisali się giełdowi producenci mebli.

485,4

mln zł

Takie przychody wypracował w 2006 r. Mostostal Zabrze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gospodarka jak giełda