Gospodarka Japonii prawdopodobnie skurczyła się w I kw.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 10-05-2021, 07:11

Najnowsze sondaże wskazują, że japońska gospodarka najprawdopodobniej odnotowała w pierwszym kwartale 2021 r. spadek PKB. Wprowadzane nowe i przedłużane już istniejące obostrzenia zdusiły konsumpcję, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

W przeprowadzonej przez agencje ankiecie, mediana prognoz ekonomistów zakłada spadek PKB w pierwszych trzech miesiącach 2021 r. o 4,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. po wzroście o 11,7 proc. w ostatnim kwartale 2020 r. Licząc kwartał do kwartału, trzecia pod względem wielkości gospodarka świata skurczyć miała się o 1,2 proc.

Badania podkreśliło negatywny wpływ spadku konsumpcji. Zmniejszyć się ona miała o 2 proc. głównie z powodu ograniczenia aktywności gospodarczej wprowadzonej w ciągu kwartału w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa co przeważyło impuls płynący ze strony wzrostu globalnego popytu.

Sondaż wskazuje również, że wydatki inwestycyjne mogły wzrosnąć w okresie styczeń-marzec o 1,1 proc. ale znacząco wyhamowały dynamikę po zwyżce o 4,3 proc. kwartał wcześniej.

Oficjalne rządowe dane o PKB zostaną zaprezentowane 18 maja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane