Gospodarka Japonii rośnie wolniej niż szacowano

opublikowano: 08-12-2016, 07:20

Zannualizowany wzrost gospodarczy Japonii wynosił w trzecim kwartale 1,3 proc., a nie 2,2 proc. jak pierwotnie szacowano, informuje Reuters.

Rozczarowanie jest duże, bo mediana prognoz wynosiła 2,4 proc. Tempo wzrostu jest niższe niż szacowano, bo nakłady kapitałowe w rzeczywistości spadły w trzecim kwartale o 0,4 proc., choć wstępnie oceniano, że nie zmieniły się. Pozytywnym elementem okazały się wydatki konsumentów, które skorygowano w górę. Konsumpcja prywatna wzrosła o 0,3 proc. Wstępnie szacowano, że o 0,1 proc.

- Capex i wydatki konsumentów to dwa silniki popytu wewnętrznego i nie jestem przekonany, że w obu będzie mocne ożywienie – powiedział Norio Miyagawa, ekonomista z Mizuho Securities. – Mamy stymulację rządową i słabego jena, więc gospodarka będzie rosła, ale będzie to słaby wzrost – dodał.

Zapasy także negatywnie wpłynęły na wzrost, któremu odjęły 0,3 pkt procentowego. Wstępnie szacowano, że 0,1 proc. pkt proc.

Eksport netto dodał do wzrostu 0,3 pkt procentowego, mniej niż 0,5 pkt proc. zanotowane w poprzednim kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu