Gospodarka Niemiec wzrośnie najmocniej od 5 lat

Grupa instytutów ekonomicznych przewiduje, że w 2016 roku gospodarka Niemiec osiągnie największe tempo wzrostu od pięciu lat, pisze The Financial Times.

W publikowanym dwukrotnie w roku raporcie instytuty podwyższyły prognozę wzrostu gospodarczego Niemiec w 2016 roku z 1,6 do 1,9 proc. Byłoby to najwyższe tempo wzrostu od 2011 roku. Prognozują także, że w 2017 roku PKB Niemiec wzrośnie o 1,4 proc., a w 2018 roku o 1,6 proc.

- Rynek pracy jest wciąż w dobrej kondycji i zwiększa prywatną konsumpcję – uzasadnia Ferdinand Fichtner, ekonomista z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW). 

Zwrócił uwagę, że gospodarka korzysta ze zwiększonych wydatków rządu na integrację miliona uchodźców, którzy przybyli do Niemiec w ubiegłym roku.

Ekonomiści prognozują, że w 2017 roku stopa bezrobocia spadnie w Niemczech do 6,1 proc., najniższej wartości od zjednoczenia. 

Instytuty ekonomiczne prognozują również, że Niemcy wciąż będą miały nadwyżkę budżetową w kolejnych latach. W 2016 roku sięgnie ona 20,1 mld EUR, w 2017 roku 13,7 mld EUR, a w 2018 roku 16 mld EUR. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Gospodarka Niemiec wzrośnie najmocniej od 5 lat